PARTNER PORTALU

W Olsztynie rosną opłaty za wieczyste użytkowanie

Od kilku do kilkudziesięciu procent wynoszą podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości w Olsztynie. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że podwyżki stawek wyniosą nawet 200 proc.

Autor: PAP 16 listopada 2016 14:22

Mieszkańcy Olsztyna otrzymują obecnie decyzje o wzroście stawek za wieczyste użytkowanie nieruchomości.

- Zmiany stawek wynikają ze wzrostu wartości nieruchomości. Aktualizacja opłat za wieczyste użytkowanie podlega aktualizacji nie częściej niż raz na trzy lata, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. W związku z tym przygotowano około 2,5 tys. wniosków – wyjaśnił Patryk Pulikowski z biura komunikacji i dialogu obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

Jak dodał, wzrost wartości nieruchomości wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent. Zdarza się jednak, że podwyżki stawek wynoszą 200 proc., choć – jak zaznacza samorząd – dla większości przypadków podwyżki nie przekraczają dwukrotności dotychczasowej opłaty.

Rozłożyć opłatę roczną na raty

Mieszkańcy przy wysokich podwyżkach mogą rozłożyć opłatę roczną na raty. Wynika to z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

- W przypadku, gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji – wyjaśnił Pulikowski.

Na przykład mieszkaniec dzielnicy Pieczewo, jednej z południowych dzielnicy Olsztyna, tak zwanej sypialni, jest użytkownikiem wieczystym gruntu pod budynkiem, w którym ma mieszkanie. Dotychczas płacił rocznie ok. 27 zł opłaty za wieczyste użytkowanie, aktualizacja wartości nieruchomości wskazała podwyżkę o 200 procent. Podwyżka jest rozłożona na trzy lata – w 2017 roku użytkownik wieczysty zapłaci 55 zł, w 2018 – 65 zł, a w 2019 roku zapłaci pełną stawkę wynoszącą 75 zł.

Bonifikata i odwołanie

Od decyzji samorządu o podwyżce, mieszkańcy mogą się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jak wskazują przepisy, osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą się ubiegać o skorzystać z bonifikaty. Osobom, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 50 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, samorząd udziela 50-proc. bonifikaty od opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania nieruchomości gruntowej wykorzystywanej na cele mieszkaniowe. Bonifikata udzielana jest na wniosek użytkownika wieczystego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych