PARTNER PORTALU

Większa władza dla rad osiedli? Pomysł prezydenta Wrocławia

To, co osiedlowe powinno być oddane władzom rad osiedli, a budżet miasta powinien być podzielony na to, co osiedlowe i to co nie należy do zadań osiedli. Taki pomysł zaprezentował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Autor: PAP 17 listopada 2017 12:43

W piątek w Wrocławiu odbyła się debata zatytułowana "Demokracja miejska... jaka?". Obok władz miasta, miejskich radnych i miejskich aktywistów, wziął w niej udział m.in. filozof polityki prof. Marcin Król.

Zdaniem prof. Króla w najbliższych dziesięcioleciach będziemy obserwować koniec demokracji proceduralnej - porządku politycznego, który powstał w Europie po II wojnie światowej. "W gruncie rzeczy cywilizacyjnie, kulturowo a przede wszystkim politycznie grozi nam pewien rodzaj katastrofy; nie ma możliwości utrzymania tych form, struktur i procedur, które dziś obowiązują w perspektywie kilkudziesięciu lat, ponieważ państwo nie jest w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom obywateli" - mówił naukowiec.

Jak dodał, rola państwa w zaspokajaniu potrzeb obywateli powinna zostać oddana wspólnotom. "Rady osiedlowe, czy wszelkie inne tego typu inicjatywy są w moim przekonaniu jedyną nadzieją na odrodzenie demokracji; myli się ten, kto twierdzi, że takie odrodzenie przyjdzie odgórnie - od partii politycznych; odrodzenie polityczne przyjdzie tylko wtedy kiedy uruchomią się oddolne działania rzeczywistych wspólnot lokalnych" - mówił prof. Król.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zgodził się z naukowcem, że współczesne państwa nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i odpowiadać na wszystkie wyzwania społeczne. "Z drugiej strony żyjemy w tendencji cywilizacyjnej, w której życie coraz bardziej koncentruje się w dużych skupiskach miejskich" - mówił.

Dutkiewicz przypomniał, że niedawno we Wrocławiu odbył się cykl spotkań miejskich urzędników z radami osiedli. Jego zwieńczeniem był Wrocławski Kongres Rad Osiedli, który odbył się w październiku. Wówczas Dutkiewicz zapowiedział stopniowy proces decentralizacji władzy w mieście, czego konsekwencją miałoby być zwiększanie uprawnień rad osiedli.

Podczas piątkowej debaty prezydent Wrocławiu zapowiedział zaś, że w przyszłym roku powinna odbyć się we Wrocławiu dyskusja na temat określenia tego co jest sprawą osiedlową, a co nią nie jest. "Czy na przykład budowa boiska jest sprawą osiedlową, czy szkoła jest osiedlowa czy jest innego rodzaju tworem. Chciałby też, aby odbyła się dyskusja o frekwencji w wyborach do rad osiedlowych; kiedy ona jest satysfakcjonująca, gdy mówimy o 10 proc. czy o 15 proc.?" - mówił Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia uważa, że w przyszłości budżet miasta powinien być podzielony na zadania osiedlowe oraz pozostałe. "Chciałbym, aby to co osiedlowe zostało oddane we władanie nowo wybranym radom osiedli, ale pod warunkiem, że rady te będą kształtowały pewne życie wspólnotowe, na przykład poprzez osiągnięcie pewnej frekwencji wyborczej" - mówił Dutkiewicz. Zaznaczył, że dążenie do tak rozumianej decentralizacji będzie już zadaniem nowo wybranych władz Wrocławia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych