PARTNER PORTALU

Wspólnoty mieszkaniowe z większymi prawami

Sąd Najwyższy poszerza kompetencje wspólnot mieszkaniowych. Mogą one podejmować decyzje także w sprawach tego fragmentu nieruchomości, który formalnie do nich nie należy, ale są przedmiotem współwłasności jej członków.

Autor: Gazeta Prawna 06 lipca 2015 10:26

Źródłem sprawy był pozew członka jednej z warszawskich wspólnot mieszkaniowych o uchylenie trzech uchwał, dotyczących m.in. zatwierdzenia sprawozdania finansowego zarządu, absolutorium oraz przyjęcia planu gospodarczego na 2011 r. W ramach tego ostatniego określono wysokość opłat wnoszonych przez mieszkańców na poczet kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Wspólnota dysponowała zarówno budynkiem, w którym znajdowały się mieszkania – własność poszczególnych członków wspólnoty, jak i fragmentem działki, na którym posadowiony był budynek (każdy z właścicieli mieszkań – członków wspólnoty posiadał udziały w tym gruncie). Pozostała część działki była współwłasnością właścicieli mieszkań w budynku należącym do wspólnoty. Zaskarżając te uchwały, członek wspólnoty wskazywał, że przekroczyła ona kompetencje – nie mogła decydować o części gruntu pozostającej poza zarządem.

Sąd I instancji powództwo oddalił, ale sąd II instancji przyznał częściowo rację powodowi. Sąd Najwyższy uchylił wyrok II instancji, przywracając tym samym moc wyrokowi I instancji, który oddalił w całości powództwo o uchylenie uchwał. Uzasadniając wyrok, SN wskazał, że wspólnota ma zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali zdolność prawną, która – jako taka – nie może być ograniczona.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych