PARTNER PORTALU

Wyższy podatek od nieruchomości w Kielcach

Radni zgodzili się na podwyżkę podatków od nieruchomości. Zmiany dotyczące wysokości stawek podatkowych od nieruchomości były głównym tematem odbywającej się dziś w ratuszu sesji Rady Miasta Kielce.

Autor: HouseMarket.pl/PAP 19 listopada 2015 16:46

Projekt uchwały proponowany przez prezydenta Kielc zakładał podwyższenie podatku od gruntów oraz budynków, które w konsekwencji zwiększyłyby dochód w budżecie miasta o około 11 mln zł.

 Po burzliwych obradach oraz wprowadzonej przez prezydenta autopoprawce do projektu, w wyniku której do budżetu miasta wpłynie kwota 7 mln zł, uchwała została przyjęta. Za opowiedziało się 16 radnych, 8 było przeciw. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W myśl zapisów przyjętej uchwały, od 2016 r. opłata miesięczna za grunty związane z działalnością gospodarczą, wyniesie 0,83 zł od metra kw. powierzchni (proponowano 0,89 zł, obecna stawka - 0,76 zł), a za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie takiej działalności - 22,30 zł (proponowano 22,86 zł, obecna stawka - 20,36 zł).

Szpitale, tak jak to obowiązywało do tej pory, będą płaciły niższe stawki podatków od nieruchomości, w stosunku do podmiotów prowadzących inną działalność medyczną. Także rzemieślnicy zachowają ulgi: będą płacili o połowę mniej, niż inni przedsiębiorcy.

Z kolei stawka podatku dla budynków mieszkalnych wyniesie 0,64 zł (propozycja to 0,75 zł, obecna stawka - 0,59 zł) za metr kw. powierzchni. Prezydent Lubawski powiedział dziennikarzom po sesji, że przyjęcie uchwały w takim kształcie jest kompromisem, ale kosztownym dla miasta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych