PARTNER PORTALU

ZBP proponuje zmiany w ustawie o frankowiczach

ZBP przedłożył kilka propozycji zmian w ustawie o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych, którą zajmie się Senat.

Autor: PAP/HouseMarket.pl 25 sierpnia 2015 15:32

Na przełomie sierpnia i września Senat będzie zajmował się uchwaloną niedawno w Sejmie ustawą o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej.

ZBP przedłożył kilka propozycji zmian w ustawie, którą zajmie się Senat. Głównym postulatem bankowców jest zmiana zapisu mówiącego o tym, że koszt restrukturyzacji kredytów walutowych w 90 proc. miałyby pokrywać banki. W pierwotnej wersji projektu ustawy autorstwa PO koszt miał być dzielony po równo pomiędzy bank i kredytobiorcę. Podczas głosowania nad ustawą nieoczekiwanie przyjęto jednak niekorzystną dla banków poprawkę autorstwa SLD.

Oprócz korekty dotyczącej podziału kosztów pomiędzy klientów i sektor bankowy, ZBP apeluje o ewentualne zaangażowanie się Narodowego Banku Polskiego w proces restrukturyzacji kredytów.

- Ustawa w obecnym kształcie tego nie przewiduje - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich i zaznacza, że rolą banku centralnego miałoby być asekurowanie tego procesu tak, by nie doszło do ewentualnych zawirowań na rynkach: walutowym lub papierów wartościowych.

ZBP zwraca również uwagę na potrzebę wprowadzenia kryterium socjalnego. Rozwiązania ustawy powinny być ukierunkowane na grupę kredytobiorców, którzy mogą mieć problemy w przypadku ewentualnego umocnienia się walut, kredytobiorców o dochodach niższych, niż przeciętna wielkość wynagrodzenia w Polsce.

Bankowcy chcieliby też zracjonalizowania terminów, o jakich mówi ustawa. Chodzi m.in. o wydłużenie czasu rozpatrywania wniosku kredytobiorców do 90 dni roboczych (z zapisanych obecnie 30 dni).

Kolejnym rozwiązaniem legislacyjnym, na które zwraca uwagę ZBP jest konieczność zracjonalizowania terminów, które zapisane są w tej ustawie. – Udzielanie klientom wiążącej odpowiedzi  przy tak skomplikowanej procedurze, zgromadzenia i weryfikacji dokumentów może wymagać znacznie dłuższego czasu, niż ten przewidziany w ustawie – wyjaśnia Pietraszkiewcz.

Pod koniec tego tygodnia ustawą ma się zająć senacka komisja finansów. Posiedzenie Senatu - na początku września.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych