PARTNER PORTALU

Zmiany w podatkach od nieruchomości na Śląsku

Stawek podatku od lokali mieszkalnych na 2016 r. nie podniosły m.in. Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa i Gliwice.

Autor: PAP 28 grudnia 2015 09:23

W Katowicach bez zmian pozostaną podatki od nieruchomości. Stawka od budynków mieszkalnych wynosi 68 gr za mkw., a w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 22,19 zł.

W Bielsku-Białej w 2016 r. obniżona została stawka podatku od nieruchomości w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Bielszczanie zapłacą 22,86 zł za 1 mkw., czyli o 3 gr mniej niż w mijającym roku.

Na niezmiennym poziomie pozostanie w tym mieście podatek od lokalu mieszkalnego. Za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania oraz domu trzeba zapłacić 0,69 zł. Podatek za grunt wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej został utrzymany na poziomie 0,89 zł za metr kwadratowy.

W Częstochowie część stawek na 2016 r. została obniżona, część zaś – podniesiona. Bez zmian pozostaje stawka od lokali mieszkalnych (0,70 zł za mkw.) W 2016 r. wzrosną stawki m.in. od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z 0,78 zł do 0,89 zł za m kw.) i od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z 21,45 zł do 22,86 zł za m kw.).

Zmniejszą się m.in. stawki od budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu materiałem siewnym – z 10,75 zł na 10,68 zł za mkw., od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - z 4,68 zł do 4,65 zł za mkw.

W Gliwicach rada miasta nie zmieniła wysokości stawek podatku od nieruchomości na rok 2016. Od 2009 r. są one niższe niż maksymalne stawki dopuszczalne przez ustawę. Jedyną modyfikacją jest wprowadzenie od 2016 r. preferencyjnych stawek dla gruntów i budynków związanych z uprawianiem sportów lotniczych na terenie lotnisk sportowych. W Gliwicach nie zmieniły się opłaty za najem lokali komunalnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych