PARTNER PORTALU

10 błędów popełnianych przy wynajmie mieszkania

Zarabianie na wynajmie mieszkania nie jest prostą sprawą. O błędach w zarządzaniu wynajmem mówi Katarzyna Gąsowska, właścicielka Home Rent.

Autor: HouseMarket.pl 13 października 2015 08:19

Problemy, z jakimi się mierzymy, można podzielić na dwie grupy: związane z samym zakupem nieruchomości i bezpośrednio z procesem wynajmu. W obu przypadkach często wystarczy odrobina wiedzy, by uchronić się przed błędem, który zniweczy opłacalność całej inwestycji.

Zakup nieruchomości:

Błąd 1. Brak określenia celu inwestycji

Chcemy kupić mieszkanie, odremontować je i sprzedać czy może wynająć? A jeśli decydujemy się na wynajem, to komu? Interesują nas studenci, pracujący, rodziny? Odpowiedzi na te pytania będą determinować wybór nieruchomości (jej wielkość, lokalizację, standard) i wszystkie dalsze działania. Gdy nie określimy celu inwestycji, łatwo popełnić błędy.

Błąd 2. Zakup pod wpływem emocji

Mieszkania na wynajem nie powinniśmy kupować tylko dlatego, że się nam podoba. Powinniśmy zwrócić uwagę na jego zdolność do realizacji założonego przez nas celu. Jeśli chcemy wynająć je studentom, ważniejsze od atrakcyjnego wyposażenia może być dobre połączenie komunikacją miejską z uczelniami. W innym przypadku może okazać się, że mieszkanie nie przyniesie zakładanego zwrotu z inwestycji.

Błąd 3. Brak rzetelnych wyliczeń

Wystarczy prosty arkusz w Excelu – dodajmy wszystkie koszty, które będziemy musieli ponieść i wyliczmy, jakie przychody będzie generowała inwestycja. Przekonamy się wtedy, czy zakup, nad którym się zastanawiamy, to naprawdę dobry pomysł. Pamiętajmy o oparciu swoich kalkulacji na bardziej pesymistycznym wariancie. Nie zakładajmy, że uda nam się wynająć mieszkanie w ciągu kilku dni albo, że osiągniemy za nie cenę wyższą od rynkowej.

Błąd 4. Wydanie wszystkich oszczędności

Nawet jeśli w swoich kalkulacjach opieramy się na wariancie pesymistycznym, warto założyć sobie finansowy bufor. Zawsze mogą pojawić się nieplanowane wydatki – remont może okazać się droższy niż zakładaliśmy, a w mieszkaniu może popsuć się jakiś sprzęt. Jeśli nie będziemy mieli na to pieniędzy, okres, po którym inwestycja zacznie się spłacać, może się znacząco wydłużyć.

Błąd 5. Niesprawdzenie wszystkich faktów

Zanim kupimy mieszkanie powinniśmy oczywiście sprawdzić, czy nie jest ono zadłużone. Większość z nas o tym pamięta. Często jednak zapominamy zweryfikować inne ważne kwestie: na przykład to, czy nie ma tam zarejestrowanej żadnej firmy. Nie każdy sprawdza też plany zagospodarowania przestrzennego (przy naszej nieruchomości za kilka lat może zostać zbudowana ruchliwa droga, która obniży jej wartość) albo szuka istotnych informacji, takich jak plany dotyczące dużych remontów w budynku, które poskutkować mogą wzrostem czynszu.

Wynajem nieruchomości

Błąd 6. Przeinwestowanie nieruchomości

Ten błąd jest związany z punktami 2. i 3., ale ponieważ wielu początkujących inwestorów go popełnia, warto omówić go oddzielnie. Nie zawsze warto kupować najdroższe meble, najlepszy sprzęt AGD i wynajmować dekoratora wnętrz. Zastanówmy się, czy klient, do którego kierujemy mieszkanie, nie wolałby niższego czynszu od podnoszących cenę najmu luksusów. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych