PARTNER PORTALU

2016 będzie stabilny. Hamulce rynkowe zadziałają za rok

Rynek mieszkaniowy odczuje skumulowane skutki oddziaływania czynników ograniczających jego rozwój dopiero w 2017 roku - uważa Sven Torsten Kain, prezes zarządu ECO-Classic.

Autor: HouseMarket.pl 07 stycznia 2016 15:42

Według przedstawicieli firmy ECO-Classic stabilne ceny, wysokie poziomy sprzedaży będą definiowały sytuację w sektorze budownictwa mieszkaniowego w roku 2016.

- Po bardzo dobrym dla rynku mieszkaniowego roku 2015, nadchodzący rok powinien być podobny - zarówno pod względem popytu, jak i podaży - ocenia Sven Torsten Kain, prezes zarządu ECO-Classic. – Nasza gospodarka i relacje handlowe z zagranicą są obecnie na wysokich obrotach. Dobra sytuacja ekonomiczna pozwala deweloperom na realizację nowych projektów, a klientom umożliwia swobodę podejmowania decyzji zakupowych. Ceny nowych mieszkań są racjonalnie skalkulowane, co oznacza, że ewentualne korekty i obniżki nie będą dotyczyć rynku pierwotnego. Na czynniki zewnętrzne nie mamy wpływu, jeśli więc nie powtórzy się sytuacja kryzysowa na wzór tej z roku 2008, to rok 2016 będzie dobry dla sektora mieszkaniowego. Nawet przy założeniu niewielkich spadków, wynikających m.in. z ograniczania zdolności kredytowej i podniesienia przez banki marż, wyniki sprzedażowe powinny utrzymać się na satysfakcjonującym poziomie.

W ocenie ECO-Classic dopiero w roku 2017 rynek odczuje skumulowane skutki oddziaływania czynników ograniczających jego rozwój.

- Czynnikami, które w kolejnych latach najbardziej odcisną swoje piętno na kondycji rynku mieszkaniowego będą podatek bankowy i rosnące koszty finansowania inwestycji przez banki, wzrost kosztów wykonawstwa oraz wysoki poziom cen działek, których udział w PUM znacząco wpłynie na koszty nowych projektów. Dodatkowym utrudnieniem będzie kolejna podwyżka wysokości wkładu własnego, który od 2017 roku wynosić będzie już 20 proc. wartości nieruchomości. I choć zmiany wynikające z Rekomendacji S są znane od dawna, a klienci zdążyli się z nimi zapoznać i są na nie przygotowani, to ograniczenie zdolności kredytowej będzie mocno odczuwalne dla wielu osób - mówi prezes ECO-Classic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych