PARTNER PORTALU

30 proc. Polaków konsultuje zakup mieszkania z architektem

Zaledwie 30 proc. Polaków uważa, że warto skonsultować zakup mieszkania z architektem lub ekspertem budowlanym. Z kolei 40 proc. nie widzi potrzeby rozmowy z żadnym specjalistą.

Autor: HouseMarket.pl 22 września 2015 11:43

Drugi kwartał 2015 roku to 11-procentowy wzrost sprzedaży mieszkań (w porównaniu poprzednim kwartałem), przy jednoczesnym wzroście oferty krajowego rynku nieruchomości o jedyne 1,5 proc.

Z badania przeprowadzonego przez firmę SW Research wynika, że zaledwie 30 proc. Polaków konsultuje zakup mieszkania z architektem lub ekspertem budowlanym. Ponadto niewiele ponad 26 proc. prosi o poradę doradcę kredytowego, natomiast 21 proc. zgłasza się do prawnika.

- To pokazuje, że warto budować pozytywny wizerunek ekspertów branży budowlanej, a jednocześnie zwiększać świadomość narzędzi i rozwiązań, które pomagają planować z rozmysłem to, jak mieszkamy – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele. Okazuje się bowiem, że blisko połowa nabywców mieszkań (dokładnie 40 proc.) nie widzi potrzeby żadnej eksperckiej konsultacji. – Klienci powinni wiedzieć, że sami nie są w stanie wziąć pod uwagę wszystkich czynników, które składają się na zakup wymarzonego lokum – dodaje Rafał Osiński.

Najczęstszymi błędami popełnianymi przy zakupie mieszkania są: zaniżanie wymagań, niedoszacowanie kosztów remontu i użytkowania, błędne określenie celu zakupu, pobieżny odbiór, brak oględzin  i brak konsultacji na etapie budowy – architekt jest odpowiednią sobą, która  wskaże możliwości adaptacji układu funkcjonalnego mieszkania jeszcze na etapie budowy. Wprowadzanie zmian konstrukcyjnych, jak i dotyczących instalacji, będzie wtedy tańsze i obniży koszt wykończenia mieszkania. - Nowe technologie, szczególnie te z segmentu okuć budowlanych, pozwalają dostosować do wymagań lokatorów niemal każde mieszkanie. Od drzwi przesuwnych i składanych przez rozbudowane systemy przesuwne, służące do realizacji ruchomych ścianek, po akcesoria drzwiowe, jak zamki i zawiasy, klamki i uchwyty – mówi Rafał Osiński. – Można powiedzieć, że tego typu produkty często są rozwiązaniem tam, gdzie zabrakło kompleksowej, fachowej porady architekta.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych