PARTNER PORTALU

450 mln zł czeka na inwestorów

Startuje program mieszkań na wynajem. W listopadzie Bank Gospodarstwa Krajowego rozpocznie przyjmowanie wniosków kredytowych od TBS-ów, spółek gminnych i spółdzielni mieszkaniowych, które chcą budować tanie mieszkania czynszowe.

Autor: Housemarket.pl 22 października 2015 12:20

Na inwestorów społecznego budownictwa czynszowego czeka w przyszłorocznej puli 450 mln zł. Zachętą dla inwestorów będzie preferencyjne oprocentowanie kredytów (obecnie < 2 proc. rocznie). W ramach 10 rocznych edycji programu powstanie co najmniej 30 tys. mieszkań.

Program społecznego budownictwa czynszowego ma pomóc osobom, których nie stać na kupno mieszkania, (nawet z dopłatą państwa) ani na wynajęcie go po stawkach komercyjnych i jednocześnie osiągającym zbyt wysokie dochody, by zamieszkać w zasobach komunalnych gminy. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie realizował program rządowy, którego celem jest pobudzenie inwestycji w społeczne budownictwo czynszowe. Z preferencyjnego finansowania będą mogły korzystać TBS-y, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe. 

BGK zapewni łącznie 4,5 mld zł taniego finansowania, tj. po 450 mln zł w 10 rocznych edycjach, przy czym niewykorzystane środki będą przechodzić na kolejne lata. W pierwszej edycji inwestorzy będą mogli składać wnioski kredytowe do BGK od 1 listopada do końca lutego 2016 r.

- Spodziewamy się, że zainteresowanie będzie stopniowo rosło, ponieważ gminy oraz inwestorzy muszą przygotować się do takich inwestycji. Pierwsze budynki zaczną powstawać w 2016 r. a ich oddanie do użytkowania nastąpi w 2017 r. W ciągu 10 lat powstanie co najmniej 30 tysięcy tanich mieszkań na wynajem, w których czynsz będzie o kilkadziesiąt procent niższy od rynkowego – mówi Radosław Stępień, wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Inwestorzy planujący skorzystać z programu rządowego mogą liczyć na preferencyjne oprocentowanie kredytu – WIBOR 3M bez marży, czyli aktualnie 1,73 proc. w skali roku oraz niespotykany na rynku 30-letni okres spłaty.

- Program jest skierowany do inwestorów współpracujących z gminami, zatem kluczowe jest, aby samorządy zaangażowały się wnosząc kapitał i działki, na których powstaną budynki mieszkalne – podkreśla Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK. - Inwestor powinien zawrzeć umowę z gminą, przeznaczyć co najmniej połowę finansowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci, a do wniosku o udzielenie finansowania załączyć m.in. ostateczne pozwolenie na budowę - dodaje dyrektor Stachera.

W ramach rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego preferowane będą projekty:

- z wysokim udziałem mieszkań dla osób wychowujących dzieci,
- rewitalizacyjne,
- zlokalizowane w gminach o wysokim deficycie mieszkań,
- obejmujące mieszkania dla osób przeprowadzających się z zasobu gminnego,
- polegające na remoncie lub adaptacji,
- realizowane na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
- bez (lub z niskim poziomem) partycypacji najemcy.

Program przewiduje możliwość kredytowania przedsięwzięć, których realizacja rozpoczęła się nie wcześniej niż 1 lipca 2015 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych