PARTNER PORTALU

4 Design Days: rolą architekta jest także edukowanie

O roli projektanta w procesie projektowania, potrzebach inwestorów, charakterze usług i sposobie komunikacji z klientem rozmawiali uczestnicy sesji „Projekt salon”, która odbyła się w ramach imprezy 4 Design Days.

Autor: housemarket.pl 19 lutego 2018 12:23

W dyskusji po hasłem „Projektowanie z sensem. Jak kształtować ofertę, aby odzwierciedlała zmieniające się myślenie o przestrzeni do życia.” udział wzięli: Joanna Małecka oraz Wojciech Małecki, architekci, Małeccy Biuro Projektowe, Dominika Rostocka, architekt, projektant, Karolina Janczy, architekt wnętrz, Janczy ArtDesign, Małgorzata Mataniak-Pakuła, architekt, pracownia Profilart, Tomasz Smus, architekt marki Tubądzin, Katarzyna Uszok, architekt, Pracownia Projektowa Uszok, a rozmowę moderowała Dagmara Jakubczak, blogerka Forelements.pl, historyk sztuki, projektantka wnętrz.

Rozmowę poprzedziła prezentacja Tomasz Smusa dotycząca najnowszych propozycji marki Tubądzin, czyli wielkoformatowych płyt gresowych w rozmiarze 120x240 cm polecanych do salonów i nie tylko.

Punktem wyjścia do rozmowy było pytanie o projektowanie z sensem oraz analiza definicji tego pojęcia. Tomasz Smus stwierdził, że najważniejszy w tym procesie jest użytkownik.

- To od niego zależy, co ostatecznie znajdzie się we wnętrzu. Natomiast architekci mają wpływ na końcową decyzję, dlatego przygotowując ofertę słuchamy użytkowników, ale staramy się trafić również do architektów, dając im wszelkiego rodzaju narzędzia do pracy z klientem. Sporo miejsca w dyskusji poświęcono temu jak powinna wyglądać komunikacja na linii klient - architekt oraz czym w podejmowaniu decyzji kierują się klienci.

Karolina Janczy zwróciła uwagę że, bez edukowania inwestorów nie ma sukcesów, a klienci są otwarci na nowości. I mimo że nadal budżet jest czynnikiem najważniejszym, to powiększa się grupa klientów, którzy na pierwszym miejscu stawiają walor estetyczny.

Wojciech Małecki zauważył, że wśród klientów jest zapotrzebowanie na jakość, oryginalność, indywidualizm i niekoniecznie stawiają budżet na pierwszym miejscu.

- Klienci dzisiaj słuchają architektów - mówiła Dominika Rostocka - Architekt staje się wyrocznią, której klienci dlatego słuchają, bowiem czują się zagubieni.

Podobną opinię wyraziła również Joanna Małecka.

- Klient dzisiaj świadomie wybiera architekta i oddaje się w jego ręce. Potrzebuje pomocy i pokłada zaufanie w architekcie -powiedziała Joanna Małecka. 

Zasadniczą część dyskusji stanowił wątek dotyczący charakteru i jakości usług architekta oraz czynników, które wpływają na oczekiwania klientów korzystających z usługi projektowania. Nie zbrakło polemiki oraz wymiany ciekawych doświadczeń.

- Na szczęście w Polsce w ostatnich latach nastąpiło uświadomienie klienta - stwierdził Tomasz Smus. - Usługa architekta przestała być ekskluzywna, a klienci maja świadomość, że za dobry projekt trzeba zapłacić.

Z kolei Małgorzata Mataniak-Pakuła zwróciła uwagę, że usługa architekta stała się popularna, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jaką formę usługi mogą otrzymać. Nawet jeżeli klienta nie stać na kompleksową usługę, to architekt może pomóc także klientowi z ograniczonym budżetem np. rozwiązać problemy na poziomie układów funkcjonalnych w mieszkaniu. Warto klienta wesprzeć na tym podstawowym poziomie, czyli chociażby go wyedukować.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych