PARTNER PORTALU

5 kroków do zakupu nieruchomości

Według danych Eurostat, ponad 70 proc. Polaków posiada własne mieszkanie. Oznacza to, że wcześniej czy później większość z nas dokona zakupu mieszkania. Na co zwrócić uwagę, aby nie żałować tej decyzji w przyszłości?

Autor: HouseMarket.pl 02 czerwca 2016 16:48

- Co roku wiosną i latem obserwujemy większe zainteresowanie klientów – ocenia Piotr Kijanka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – Przyczyną są przede wszystkim względy praktyczne. Cieplejsze miesiące sprzyjają także pracom remontowym, które wykonywane są jeszcze przed przeprowadzką. Większa aktywność jest dostrzegalna zarówno wśród tych, którzy przystępują do zakupu pierwszego mieszkania, jak i tych, którzy chcą zmienić lokum na większe.

Jeżeli właśnie marzysz o własnych czterech kątach, ale nie masz jeszcze rozeznania w temacie, podpowiadamy jakie decyzje musisz podjąć.

Decyzja 1: Kredyt czy gotówka?

Jak sfinansować zakup nieruchomości? – to pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć. Szczęśliwi Ci, którym dane jest kupować za gotówkę, albo chociaż mieć duży wkład własny.

W większości przypadków okazuje się jednak, że kupujący są zmuszeni do zaciągnięcia kredytu. Pierwszą kwestią do sprawdzenia jest zdolność kredytowa, na którą największy wpływ będą miały Twoje dochody.

Z danych KRN wynika, że w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Katowic, którzy za przeciętną pensję mogą kupić 1,1 mkw. używanego mieszkania i 0,77 mkw. nowego. Jest to wyjątkowo wysoka zdolność nabywcza w porównaniu do innych miast, gdzie wskaźnik waha się pomiędzy 0,5 - 0,6.

Dochody to jednak nie jedyna determinanta zdolności kredytowej. Ważna jest także forma zatrudnienia, wielkość rodziny, inne zobowiązania oraz wydatki.

A co jeżeli zdolność kredytowa jest za niska? Wtedy warto rozważyć wydłużenie okresu spłaty lub wnieść wyższy wkład własny.

- Dokładne obliczenia wymagają jednak wizyty w banku lub u doradcy. To, czego bezwzględnie należy się wystrzegać to internetowe liczniki – są całkowicie nieprecyzyjne. Wsparcia można szukać także u deweloperów, którzy tak jak my współpracują z domami kredytowymi – zachęca Piotr Kijanka z Grupy Geo.

Decyzja 2: Czy chcesz skorzystać z Mieszkania dla Młodych?

W nieco bardziej komfortowej sytuacji są ci, którzy mogą liczyć na rządowe wsparcie.

Jeżeli spełniasz wymogi z ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, możesz starać się o dopłatę do kredytu.

Według obowiązujących przepisów, osoby samotne lub małżeństwa, które nie mają dzieci mogą otrzymać 10 proc. dofinansowania do wkładu własnego do kredytu. 15 proc. należy się osobom z minimum jednym dzieckiem, a na 20 proc. mogą liczyć rodziny z dwójką dzieci. 30 proc. mogą natomiast otrzymać ci, którzy wychowują minimum trójkę.

Sprawdzenie kryteriów będzie istotne w wyborze konkretnego mieszkania. Po pierwsze, programem są objęte lokale nie większe niż 75 mkw. (85 mkw. dla rodzin z trójką dzieci) oraz domy, których powierzchnia nie przekracza 100 m kw. (110 mkw. dla rodzin z trójką dzieci).

Po drugie, cena „M” nie może przekroczyć wyznaczonych limitów, bardzo zróżnicowanych w poszczególnych częściach Polski. W Krakowie w II kwartale wynosi on 5239,30zł/mkw. (rynek pierwotny) i 4286,70zł/mkw. (rynek wtórny). Dla porównania, w Katowicach limity wynoszą 4850zł/mkw. dla rynku pierwotnego i 3968zł/mkw. dla wtórnego.

Decyzja 3: Rynek pierwotny czy wtórny?

Od sprawdzenia możliwości finansowych będzie w dużej mierze zależał kolejny wybór - nowe w stanie deweloperskim czy używane do remontu? Odpowiedź na to pytanie w znaczny sposób zdeterminuje cenę Twojego „M”. Co ciekawe, może się okazać, że nie zaoszczędzisz wiele kupując lokal z drugiej ręki.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych