PARTNER PORTALU

5 rzeczy, które warto sprawdzić, przed kupnem mieszkania

Jak się upewnić, że wymarzone mieszkanie rzeczywiście spełni nasze oczekiwania i nie będzie wyglądało dobrze jedynie na wizualizacji? Eksperci podpowiadają, co warto sprawdzić i o co warto zapytać dewelopera przed podpisaniem umowy kupna.

Autor: housemarket.pl 21 marca 2018 12:50

Zakup mieszkania dla wielu osób to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego zawsze powinna być dobrze przemyślana. Warto trzymać się tej zasady nie tylko wtedy, gdy decydujemy się na lokum z drugiej ręki, ale również, gdy jesteśmy zainteresowani nabyciem całkiem nowych czterech kątów. Dlatego sprawdzenie historii i poprzednich realizacji firmy, oraz wiarygodności danego dewelopera, czyli np. sposobu finansowania prowadzonych przez niego inwestycji mieszkaniowych, to pierwsze i najważniejsze kroki, jakie musimy podjąć przed wyborem nowego mieszkania. Ale czy to wystarcza? Odwiedzając biuro sprzedaży, skupiamy się przede wszystkim na formalnej stronie transakcji i zapominamy o pozornie mniej istotnych kwestiach, więc zdarza się, że później żałujemy swojego wyboru. Dlatego warto zapoznać się z listą 5 rzeczy, które należy wcześniej sprawdzić, aby w pełni cieszyć się z zakupu wymarzonego lokum.

Decydując się za zakup mieszkania, warto zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki zostało zaprojektowane osiedle. Upewnijmy się, czy w ramach danej inwestycji deweloper zadbał o to, aby na jej terenie znalazło się miejsce na sklepy, punkty usługowe, osiedlowe bazarki, a na tych większych nawet żłobek czy przedszkole. Jest to ważne, ponieważ na brak tych elementów cierpią nierzadko właśnie nowe osiedla, wybudowane w miejscach, w których wcześniej nie było rozbudowanej infrastruktury dla mieszkańców. Dlatego, jeżeli planujemy zakup mieszkania z rynku pierwotnego, warto wybrać lokum z inwestycji tego dewelopera, który już na etapie projektowania osiedla zatroszczył się o różnicowane potrzeby przyszłych lokatorów. Obecność licznych udogodnień jednak nie wystarczy, aby zakup nowego M. okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie mniejsze znaczenie ma bowiem wkomponowanie ich w projekt budowlany, czyli liczy się pomysł dewelopera na aranżację całego osiedla.

Aranżacja i infrastruktura osiedla

– Obecnie dużą popularnością cieszy się zabudowa kwartałowa. Na osiedlach zaprojektowanych w ten sposób znajdziemy wyraźną strukturę przestrzenną, z podziałem na sferę prywatną (obejmującą przede wszystkim budynki mieszkalne z przylegającymi do nich podwórkami), oraz otwartą strefę publiczną, które płynnie się przenikają. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy przy zaprojektowaniu naszej inwestycji Miasto Wola zlokalizowanej na warszawskich Odolanach. Plan zagospodarowania osiedla polega na podziale całego terenu na różne kwartały: strefę usług, odpoczynku i bezpiecznej zabawy, obejmujące zielone skwery i place zabaw dla dzieci, ulokowane na wewnętrznych dziedzińcach, do których mają dostęp tylko mieszkańcy, oraz ogólnodostępną strefę publiczną z alejkami spacerowymi i terenami zielonymi. Projekty mieszkaniowe z zabudową kwartałową stanowią więc alternatywę dla grodzonych osiedli i powinny znaleźć się na liście tych osób, które, z jednej strony chcą mieszkać w bezpiecznym otoczeniu, ale jednocześnie nie chcą czuć się izolowane od reszty okolicy i wszelkich udogodnień, które będą odpowiadać na ich potrzeby - zaznacza Mirosław Łoziński, prezes zarządu Grupy Waryński. 

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych