PARTNER PORTALU

ABC krótkoterminowego wynajmu mieszkania

Wynajmowanie mieszkania pod noclegi na krótkie okresy może przynieść zdecydowanie większe przychody, niż zwykły najem długoterminowy. Wiąże się jednak z koniecznością większego zaangażowania ze strony wynajmującego i nie gwarantuje stałych wpływów.

Autor: WGN 20 lipca 2015 12:18

Mieszkanie adresowane dla turystów, czy ogólnie przyjezdnych to nie to samo co oferta skierowana do „zwykłych” najemców. Tego typu nieruchomość postrzegana jest jako alternatywa dla hoteli i hosteli. Powinien ją wyróżniać więc w miarę wysoki standard, bo najemca krótkoterminowy na pewno porówna jakość mieszkania z jakością pokoju hotelowego.

Krótkoterminowy wynajem mieszkania wymaga poświęcenia więcej czasu i kosztów. Mieszkanie może szybciej się zużywać i ryzyko utrzymujących się pustostanów będzie wyższe niż przy wynajmie tradycyjnym. Mieszkanie wynajmowane na krótki okres wymaga częstszego doglądania i większego asortymentu. Musimy więc dostarczyć pościele, prześcieradła, ręczniki, talerze, szklanki, sztućce, garnki. Oprócz sprzętu AGD pożądane jest również tzw. małe AGD a więc żelazko, toster, mikrofalówka, odkurzacz, deska do prasowania, suszarka. Po każdym pobycie gości do mieszkania będziemy musieli wrócić i je posprzątać – przygotować pod nowych najemców, a więc zmienić pościel, ręczniki itp.

Biznes tego typu, by wypalił, będzie od nas wymagał również większego poświęcenia czasu na promocję swojej oferty. Upublicznianie ogłoszeń na portalach standardowo zajmujących się najmem może być nieskuteczne, bo tam ludzie szukają mieszkań na dłużej. Trzeba więc ogłaszać się w miejscach skierowanych pod turystów i przyjezdnych. Dobrze będzie posiadać własną stronę oferty, profil FB itp.

Jeśli chodzi o formalności  - podpisujemy w tej sprawie odpowiednio sformułowaną umowę. Różni się ona nieco od zwykłej umowy najmu. Przede wszystkim do umowy powinien być przygotowany regulamin, który określa zasady wynajmu i dokonania transakcji, a więc rezerwacji, wysokości zadatku itp. Umowy najmu krótkoterminowego podpisuje się na określoną liczbę dni, po określonej stawce za dzień. W umowie można też określić wysokość kaucji, jako zabezpieczenia wynajmującego, do zwrotu – jeśli wszystko będzie w porządku – na koniec pobytu.

W miastach takich jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław średni czynsz najmu 50-metrowego mieszkania (wraz z opłatami) wynosi w granicach około 1,7-2 tys. zł miesięcznie. Jeśli wynajmujemy na noclegi powinniśmy natomiast określić cenę za dobę, uwzględniając potencjalną liczbę gości. Jeśli więc mieszkanie ma 2 pokoje i nadaje się dla trzech osób możemy uznać, że konkurencyjna w stosunku do oferty hotelowej będzie stawka 40 zł za dobę od osoby. W takiej sytuacji dobowy wynajem całego mieszkania to 120 zł. Jeśli sezon wakacyjny jest udany i mamy obłożenie to udaje się uzyskać z tego tytułu 3,3 tys. zł miesięcznie, a więc blisko o 100 proc. więcej niż wynosiłaby zwykła stawka najmu długoterminowego.

Oczywiście do takich wyliczeń należy podchodzić bardzo ostrożnie i nie nastawiać się na wersję maksimum, ale przy niewygórowanej cenie noclegu za 40 zł/os. i 120 zł za całe mieszkanie, posiadanie najemców tylko przez pół miesiąca już daje nam przychody na poziomie zwykłego najmu. Oczywiście podana powyżej stawka jest wyłącznie orientacyjna i bardzo ostrożna. Jeśli nasza nieruchomość wyróżnia się dobrą lokalizacją i wysokim standardem z pewnością możemy oczekiwać zdecydowanie więcej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych