PARTNER PORTALU

Abolicja czynszowa w Słupsku

Program przewiduje umorzenie lokatorom 75 proc. zadłużenia w przypadku jednorazowej spłaty przez nich pozostałej części zobowiązań. Ma to m.in. zapobiec eksmisji i bezdomności oraz zwiększyć wpływy do budżetu miasta.

Autor: HouseMarket.pl 30 grudnia 2015 14:17

Uchwała abolicyjna dotyczy programu, który ma charakter jednorazowej pomocy i uczestnictwo w nim jest dobrowolne. Mogą do niego przystąpić zadłużeni najemcy lub osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego, lokatorzy zadłużonego lokalu zobowiązane solidarnie z najemcą do zapłaty opłat oraz  osoby, które nie mieszkają już w lokalu, ale nadal posiadają zadłużenie z tytułu jego użytkowania.

Programem objęci zostaną dłużnicy, którzy na dzień 30 września 2015 roku posiadali zadłużenie powyżej jednego roku i złożyli wniosek o restrukturyzację zadłużenia w terminie do 31 marca 2016 r. Muszą także udowodnić, że nie dewastowali zajmowanego lokalu, nie zaburzali porządku w okresie 12 miesięcy poprzedzających podpisanie porozumienia i nie zajęły bezprawnie lokalu.

Jak zapewnia skarbnik miasta i prezydent Robert Biedroń, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie uchwały powiadomi dłużników, którzy na dzień 30 września posiadali zadłużenie powyżej jednego roku o warunkach uczestnictwa w programie.

Program przewiduje umorzenie zadłużenia w wysokości 75 proc., w przypadku jednorazowej spłaty pozostałej części zadłużenia w terminie trzech miesięcy od daty zawarcia porozumienia. Przewidziano również umorzenie w wysokości 55 proc. w przypadku spłaty pozostałej kwoty zadłużenia w równych ratach, których liczba i terminy zapłaty określi porozumienie.

Warunkiem umorzenia będzie wnoszenie terminowo i w pełnej wysokości bieżących opłat za lokal od podpisania porozumienia do 31 grudnia 2017 roku oraz uregulowanie zaległości powstałych od 30 września 2015 do dnia zawarcia porozumienia.

Prezydent Robert Biedroń podkreśla, że program ma przede wszystkim zapobiegać eksmisji i bezdomności, przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, mobilizowanie do terminowego wnoszenia opłat za używanie lokalu oraz uzyskać większe wpływy do budżetu miasta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych