PARTNER PORTALU

Aktualizacja polityki mieszkaniowej Łodzi

Główne priorytety pozostają bez zmian. Chodzi o efektywne przekazywanie własności gminnych zasobów mieszkaniowych na rzecz najemców, pozbywanie się udziałów we wspólnotach oraz racjonalne gospodarowanie lokalami i dostosowanie ich do rynkowych możliwości wynajmu.

Autor: HouseMarket.pl 07 grudnia 2015 10:41

- Po ponad 3 latach od wprowadzenie założeń polityki mieszkaniowej Łodzi, dokonujemy jej aktualizacji i ewaluacji - zapowiedział wiceprezydent Ireneusz Jabłoński. Miasto dysponuje ponad trzema tysiącami budynków i 47 tysiącami lokali, w których mieszka 80,6 tysięcy łodzian, czyli 11 proc. całej populacji. W sumie 15 proc. wszystkich lokali mieszkalnych należy do gminy. W dobrym stanie technicznym pozostaje na razie 6,5 proc. zasobów, a do 2020 roku ten odsetek ma się zwiększyć do 11 proc.

Trzy czwarte kamienic komunalnych zostało wybudowanych w pierwszej połowie XX wieku, a 15 proc. pochodzi jeszcze z XIX wieku, które wymagają gruntownej modernizacji. Ponadto trwają przygotowania do rewitalizacji obszarowej, która będzie wymagała przekwaterowania do lokali zastępczych.

Jak informuje łódzki magistrat, trwa program wykupu mieszkań z bonifikatą, np. dla lokali wybudowanych przed 1945 rokiem wynosi ona do 95 proc., a budynki jednorodzinne należące do gminy objęte zostały rabatem na ogólnych zasadach. Pewnym problemem są zaległości czynszowe, które w Łodzi sięgają prawie 190 mln zł i dotyczą pond 20 tysięcy najemców. Stawki czynszowe na komercyjnym rynku sięgają nawet 19 zł za mkw., w WTBS wynoszą średnio 10,80 zł, a w lokalach komunalnych - 5,63 zł. Jeszcze niższe są w lokalach socjalnych.

Żeby sprostać wszystkim zakładanym wymaganiom i problemom miasta przygotowało kilka programów osłonowych, m.in. dodatków mieszkaniowych, oddłużania lokali, zamiany mieszkań, pomocy społecznej, tworzenia lokali socjalnych, a także możliwości odpracowania zaległości czynszowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych