PARTNER PORTALU

Andrzej Adamczyk na EEC 2016: pobudzimy rynek mieszkań czynszowych

Resort infrastruktury i budownictwa pracuje nad Narodowym Programem Budowy Mieszkań. Cel: pomnożenie mieszkań czynszowych. - Ten program pozwoli zmniejszyć deficyt mieszkań. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy - mówi minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk, gość Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 16 maja 2016 08:44

- Trzeba stworzyć realną możliwość, by każdy Polak - jeśli udźwignie niewygórowane koszty wynajmu - mógł godnie korzystać z takiego sposobu użytkowania lokalu, a nie musiał wykładać wielkich kwot, czy też zadłużać się ponad miarę, by stać się właścicielem mieszkania. Wielu na to najzwyczajniej nie stać - mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. - Dążymy do tego, by pobudzić rynek mieszkań na wynajem, ponieważ udział tej formy w komercyjnym rynku mieszkaniowym nie przekracza w Polsce 4 proc. Dla porównania: w Niemczech to ok. 40 proc., a w Szwajcarii - 50 proc.!

Zdaniem ministra, aby tego dokonać, trzeba budować odpowiednie otoczenie prawne. - Jeżeli ktoś chce inwestować u nas w budownictwo czynszowe, stopień ryzyka jest teraz tak duży, że bardziej opłaca się wykupić jednostki w funduszu inwestycyjnym i finansować, powiedzmy, rozbudowę portu w Kobe - mówi Andrzej Adamczyk.

Przeczytaj więcej na temat planowanych zmian na rynku mieszkań na wynajem

Resort zamierza stworzyć rynek budownictwa mieszkań na wynajem - z dojściem do własności. Mieszkań niekoniecznie o bardzo wysokim standardzie, ale zarazem wygodnych i zgodnych ze współczesnymi standardami. - Warto tu m.in. wykorzystać możliwości, jakie tkwią w terenach do zabudowy, będących własnością skarbu państwa - mówi Adamczyk. 

Minister infrastruktury i budownictwa będzie gościem VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych