PARTNER PORTALU

Apartamenty najczęściej wybieraną formą inwestowania najbogatszych

Apartamenty z najwyższej półki mylone są z lokalami o podwyższonym standardzie. Prestiżowa nieruchomość musi wyróżniać się lokalizacją, architekturą i jakością wykonania.

Autor: HouseMarket.pl 24 czerwca 2015 14:41

Luksusowe nieruchomości są, obok akcji, najczęściej wybieraną formą lokowania środków przez osoby o ponadprzeciętnych dochodach. Według analiz KPMG wśród najbogatszych Polaków (o zarobkach powyżej 20 tys. zł miesięcznie) nieruchomości stanowią najpopularniejszą (51 proc.) formę inwestycji bezpośrednich, dużo większą niż akcje (25 proc.) lub obligacje (11 proc.).

Zdecydowana większość osób nabywających luksusowe nieruchomości traktuje zakup jako inwestycję. Szczególnie jeśli dotyczy to apartamentów zlokalizowanych w unikatowych miejscach jak prestiżowa ulica w mieście, wyspa lub nabrzeże rzeki, a w przypadku nieruchomości z segmentu second home blisko plaży, czy z panoramicznym widokiem na góry. Ceny mieszkań w tego typu budynkach rosną wraz z upływem lat, gdyż ich liczba jest mocno ograniczona. Doceniają to szczególnie zagraniczni klienci, mając na uwadze wzrost cen jakie notowały najlepiej zlokalizowane apartamenty w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku.

Według Agnieszki Balczun, kierownika sprzedaży z firmy JOT-BE Nieruchomości, prawdziwy luksus nie potrzebuje krzykliwej kampanii reklamowej. Apartamenty zazwyczaj rozchodziły się w wąskim gronie zamożnych klientów. Co sprawia więc, że nieruchomość można zaliczyć do półki: top of the top?  - Charakteryzuje ją niepowtarzalna, unikalna lokalizacja. Zazwyczaj jest to z jednej strony bliskość centrum miasta, ale też cisza wokół – przyznaje Agnieszka Balczun. Idealnie, kiedy z okien najdroższych w mieście apartamentów rozpościera się niepowtarzalny widok. Tak jest m.in. w przypadku położonej na historycznej wyspie Ostrów Tumski wrocławskiej inwestycji Rezydencja Piasek, panoramę stanowi zabytkowa zabudowa Starego Miasta oraz rzeka.

Zamożni i bogaci Polacy przyznają też, że kupując dobra luksusowe przede wszystkim stawiają na wysoką jakość i estetykę. – Zrozumienie tych potrzeb było jednym z elementów, który deweloper - firma JG Inwestycje, wziął pod uwagę podczas projektowania Rezydencji Piasek. Prestiż oddaje nie tylko sama architektura budynku, ale też technologia budowy i wyposażenie techniczne części wspólnych czy poszczególnych apartamentów – zauważa Balczun. Każda nieruchomość „z górnej półki” posiada obecnie inteligentne systemy zarządzania.

Największa grupa bogatych Polaków (52 proc.) to zdaniem KPMG koneserzy, którzy nabywają luksusowe dobra nie na pokaz, ale dla własnej potrzeby i satysfakcji. Dla nich celem zakupu prawdziwego apartamentu jest chęć życia w przestrzeni o wysokiej jakości. Ich decyzje są mocno przemyślane, często mają też charakter inwestycji. – Potrafią docenić jakość wykonania i unikatowość inwestycji – mówi Agnieszka Balczun. Sporą grupę (18 proc.) bogatych osób w naszym kraju stanowią też tzw. „gwiazdy”. Jednak ci nabywcy przywiązują znacznie mniejszą uwagę do jakości. Dla nich liczy się głównie dbanie o swój wizerunek w ocenie innych. – Wybierają więc lokale w inwestycjach nie koniecznie z najwyższej półki, ale reklamowanych w oparciu o hasła: luksus, prestiż, wyjątkowe apartamenty – przyznaje Balczun. Rzadko decydują się na nieruchomość kameralną, w przeciwieństwie do koneserów. Najbardziej wymagający klienci cenią sobie właśnie nieduże budynki, gdzie będzie maksymalnie 20-35 odrębnych apartamentów. – Dla nich posiadanie lokalu w wieży mieszkalnej obok kilkuset innych apartamentów nie kojarzy się z prestiżem. Prawdziwą prywatność i poczucie ekskluzywności zapewnia miejsce, które jest jedyne w swoim rodzaju – zauważa Agnieszka Balczun.

Nabywcami drogich apartamentów są w Polsce z reguły prywatni przedsiębiorcy, zagraniczni menadżerowie i prezesi międzynarodowych korporacji, adwokaci i notariusze wyspecjalizowani w obsłudze firm-gigantów, czy znane gwiazdy show biznesu – warto podkreślić – naprawdę dużego formatu. Sporą grupę stanowią też dzieci wyżej wymienionych oraz zamożnych dyplomatów.

Ceny nieruchomości luksusowych w Polsce, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej są stosunkowo niskie. Zdaniem najbogatszych Polaków luksusowa nieruchomość powinna kosztować od ok. 17 tys. zł za mkw. Najbardziej prestiżowe lokale sprzedawane są obecnie w Polsce w cenie do nawet ponad 40 tys. zł za mkw.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych