PARTNER PORTALU

Archicom: osiedle społeczne to przyszłość rynku

Postawiliśmy sobie ambitny cel przywracania sąsiedztwa po latach anonimowości wielkich miast - mówi Tomasz Sujak, prezes zarządu Archicom Holding i członek zarządu Archicom.

Autor: HouseMarket.pl 10 września 2015 10:02

Archicom rozbudowuje osiedle mieszkaniowe Olimpia Port we Wrocławiu. Deweloper zapowiada, że wzbogaci tkankę miasta o kompleksowo zagospodarowane założenia urbanistyczne dbając o dodatkowe funkcje i tym samym stworzy osiedle społeczne.

- Głównym celem osiedli społecznych jest zawiązywanie, a potem pielęgnację więzi międzyludzkich - mówi Tomasz Sujak, prezes zarządu Archicom Holding i członek zarządu Archicom. - Tempo życia współczesnych mieszkańców miast jest nieporównywalnie szybsze niż jeszcze 10 lat temu. Ciągle gdzieś się spieszymy, wiecznie jesteśmy spóźnieni, przez co z wielu rzeczy musimy zrezygnować. Rzadko mamy dłuższą chwilę dla siebie, zwykle czas prywatny „łapiemy” pomiędzy kolejnymi zadaniami, coraz częściej życie towarzyskie przenosi się do internetu. Postawiliśmy sobie ambitny cel przywracania sąsiedztwa po latach anonimowości wielkich miast.

Projektowanie osiedla społecznego zaczyna się od doboru lokalizacji. Zwracamy uwagę przede wszystkim na możliwości, jakie daje samo miejsce, na którym powstanie osiedle i walory jego okolicy. Teren przyszłej inwestycji musi mieć dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych, ważnym kryterium jest również zdywersyfikowany transport – w pobliżu muszą znajdować się przystanki komunikacji zbiorowej, ważne są też udogodnienia dla cyklistów w postaci bliskości tras rowerowych. Sama architektura osiedla powinna nie tylko wpisywać się w istniejące otoczenie, ale i wydobywać jego walory.

- W przypadku Olimpii Port zwróciliśmy budynki w stronę rzeki, a wykończenie ich drewnianym detalem nadało temu miejscu wyjątkowy – marynistyczny – charakter. Ogrody Hallera swoim projektem wpisały się w kameralny charakter willowej dzielnicy Wrocławia. Bardzo ważna jest również urbanistyka – tworzenie przestrzeni sprzyjających spotkaniom, jak place zbaw, skwery, parki – miejsca na powietrzu gdzie mieszkańcy mogą integrować się w sąsiedzkim gronie - wylicza Tomasz Sujak. Szczególny nacisk kładziemy na kameralny charaktery inwestycji, który uzyskujemy dzięki różnicowaniu przestrzeni wewnątrz osiedla. Do stref publicznych dostęp mają wszyscy mieszkańcy miasta i w tych częściach staramy się lokalizować ciągi handlowo-usługowe. Ważne, aby załatwianie codziennych spraw mogło odbywać się bez konieczności wyjeżdżania poza miejsce zamieszkania. Na terenie Olimpii Port takim miejscem jest nadodrzański bulwar, gdzie znajdować się będą m.in. apteka, gabinet weterynaryjny i dwa lokale gastronomiczne.

Strefy półprywatne, to wnętrze osiedla do którego dostęp mają wyłącznie mieszkańcy. Na terenie Czterech Pór Roku znalazły się place zabaw dla dzieci, skwery i zieleń. Przestrzenie sąsiedzkie znajdują się także wewnątrz budynków –kluby mieszkańca gdzie nasi klienci mogą np. wspólnie kibicować ulubionym drużynom oraz osiedlowe kluby fitness, gdzie razem dbają o formę. Do stref prywatnych należą zielone ogródki lub tarasy do wyłącznego użytku mieszkańców danego lokalu. - Dbamy o rozwijanie oferty aktywnego wypoczynku w sąsiedztwie inwestycji – zagospodarowaliśmy Park Kolumba, sfinansowaliśmy wpiętą w sieć tras miejskich ścieżkę rowerową, przygotowaliśmy pomosty nad wodą, a w planach mamy urządzenie kameralnej plaży na Słonecznych Stabłowicach - mówi Tomasz Sujak.

Osiedle społeczne wymaga większych nakładów pracy na etapie projektu i realizacji, jednak na oddaniu mieszkań rola dewelopera się nie kończy. - W planach mamy działania mające integrować mieszkańców – organizowaliśmy już pikniki rodzinne i wspólny test ścieżki rowerowej. Zakładamy również internetowe fora, aby życie osiedla toczyło się również online – co umożliwia rozwijanie kontaktów sąsiedzkich jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania. Wkrótce rozpoczniemy kolejne działania integrujące mieszkańców. Osiedla społeczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów. Olimpia Port od czterech lat jest najczęściej wybieraną inwestycją mieszkaniową we Wrocławiu - mówi prezes zarządu Archicom Holding i członek zarządu Archicom. - Mamy nadzieję, że objęta przez nas strategia przyczyni się do rozwoju rynku nieruchomości w Polsce z korzyścią dla wszystkich poszukujących nowego mieszkania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych