PARTNER PORTALU

Banki oblężone przez MdM

Tempo składania wniosków w 2016 roku wzrosło błyskawicznie i obecnie bije rekordy z poprzednich lat. Środki mogą skończyć się już w kwietniu. Banki, które oferują kredyt z dofinansowaniem MdM przeżywają oblężenie.

Autor: HouseMarket.pl 15 marca 2016 14:46

W marcu już cztery z nich wstrzymały przyjmowanie wniosków na rok 2016. Są to: Alior Bank, BGŻ BNP Paribas, Millenium, Raiffeisen. Jak podaje Bank Gospodarstwa Krajowego, obecnie zarezerwowanych jest 90 proc. wszystkich środków.

Jeżeli ta liczba wzrośnie do 95 proc., zostanie ogłoszona informacja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków na bieżący rok. Wówczas wszystkie banki mają zaledwie 24 godziny na rejestrację dokumentów. Te, które zmieszczą się w tym czasie będą miały zagwarantowane dofinansowanie, reszta trafi na listę oczekującą. Od tego momentu przyjmowane będą wnioski, które zrealizowane zostaną dopiero w następnych latach.

Co sądzą deweloperzy?

Ta informacja jest szczególnie istotna dla deweloperów, bowiem spora część klientów to właśnie osoby korzystające z dofinansowania w ramach MdM-u.

– Osobom, którym zależy na dofinansowaniu jeszcze w tym roku zalecamy pośpiech. Tempo rozchodzenia się środków od stycznia zadziwiło wszystkich – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

Informacja o wstrzymaniu środków przez wybrane banki zmobilizowała do zakupu. – Wiele młodych osób, do tej pory niezdecydowanych, podejmuje teraz decyzję o zakupie bardzo szybko – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea.

W Zalasewie firma Planetbud Development wysprzedała wszystkie mieszkania na Osiedlu Wiosennym. – Zdecydowana większość naszych klientów korzysta z dofinansowania, przełożyło się to na dobrą sprzedaż w tym roku – mówi Weronika Potarzycka, z biura sprzedaży Planetbud Development. Skłoniło to również deweloperów do podjęcia nieplanowanych wcześniej kroków.

– Obniżyliśmy ceny wszystkich wolnych mieszkań do limitu obowiązującego w programie czyli 5924,26 zł za metr kwadratowy – mówi Marek Smogór, prezes Atrium Grunwald.

Niektórzy deweloperzy kładą mniejszy nacisk na MdM. Jak pokazują wyniki sprzedażowe, jest sporo osób, które nie korzysta z tego programu. – Nasze obawy dotyczące wyczerpania się środków z MdM-u są mniejsze, gdyż zdecydowana większość naszych kupujących to klienci gotówkowi lub inwestorzy, którzy nabywają mieszkania pod wynajem – mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych