PARTNER PORTALU

Banki ostrzegają przed bańką na szwedzkim rynku nieruchomości

Na szwedzkim rynku nieruchomości ceny dynamicznie rosną od 19 lat. W tym czasie przeciętna nieruchomość u naszych północnych sąsiadów zdrożała o 255 proc. - wynika z danych szwedzkiego urzędu statystycznego.

Autor: Lion's Bank 13 czerwca 2016 13:07

Gdyby tego było mało w ostatnim czasie popyt na mieszkania stymulują ujemne stopy procentowe. Z drugiej strony szwedzki rynek nieruchomości charakteryzuje chroniczny niedobór oferty deweloperskiej oraz lokali na wynajem. Już na podstawie tych informacji można uzbroić się w obawy, że na szwedzkim rynku nieruchomości mamy do czynienia ze spekulacyjną bańką.

Takie ostrzeżenia formułowane są wobec Szwecji już od dawna. Opinię taką kilka lat temu wygłosił na przykład znany ekonomista - Robert Shiller, który przewidział pęknięcie bańki spekulacyjnej w USA. Co więcej OECD już w listopadzie 2011 roku uznało, że nieruchomości są przewartościowane o 30%. Od tego momentu ceny wzrosły o ponad 20 proc.

Do niedawna bank centralny prezentował znacznie bardziej zachowawcze stanowisko. Zmieniło się to w końcu na przełomie maja i czerwca 2016 r. Teraz najważniejszy szwedzki bank uważa, że ceny nieruchomości rosną za szybko, ludność jest za bardzo zadłużona, a jeśli stopy procentowe zaczną rosnąć, to kolejne gospodarstwa domowe mogą mieć problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do poważnej i długotrwałej recesji.

W podobnym tonie zaczynają się też wypowiadać przedstawiciele banków komercyjnych. Alarm wraz z prognozą, że niebawem może dojść do pęknięcia spekulacyjnej bańki, wszczął na przykład największy bank udzielający kredytów hipotecznych w Szwecji – Swedbank.

W otoczeniu tak powszechnego artykułowania obaw o sytuację na szwedzkim rynku nieruchomości powinno dziwić, że wciąż ceny dynamicznie rosną. Popyt zależy jednak od nastawienia ludności, a ta wciąż będzie kupować mieszkania, jak długo będzie ich potrzebować, a zakup nieruchomości będzie tańszy niż wynajem. Z dużym prawdopodobieństwem sygnałem do załamania będą podwyżki stóp procentowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych