PARTNER PORTALU

Będą zmiany w specustawie mieszkaniowej

W przyszłym tygodniu powinny ruszyć prace rządowe nad projektem specustawy mieszkaniowej - powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Rada Mieszkalnictwa we wtorek zakończyła pracę nad projektem.

Autor: PAP 07 marca 2018 10:02

Głównym punktem wtorkowej Rady Mieszkalnictwa była specustawa mieszkaniowa. "To była już ostatnia dyskusja na Radzie Mieszkalnictwa nad projektem specustawy mieszkaniowej" - powiedział PAP Kwieciński.

"Tekst projektu wymaga jeszcze doszlifowania pod kątem ostatnich uwag, które zostały zgłoszone we wtorek przez członków Rady Mieszkalnictwa" - dodał minister inwestycji i rozwoju. Jak poinformował, projekt powinien "rozpocząć proces legislacyjny w strukturach rządowych w przyszłym tygodniu".

Kwieciński powiedział, że teraz projektem tej ustawy będzie zajmowało się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Jak powiedział minister, Rada Mieszkalnictwa we wtorek prowadziła także prace nad projektem ustawy o dopłatach do czynszów w ramach Mieszkania plus. "Prace nad tym projektem będą kontynuowane w ramach Rady także w przyszłym tygodniu" - zapowiedział Kwieciński.

Na Radzie dyskutowano także o zasobie pracowników w sektorze budowlanym. Jak powiedział Kwieciński, "Rada Mieszkalnictwa będzie kontynuowała dyskusję nad rozwiązaniami w tym temacie". Polskie firmy budowlane narzekają na brak pracowników.

Specustawa mieszkaniowa ma "zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy" - mówił Kwieciński.

Obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. pięciu lat. "Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku" - wskazał Kwieciński.

Nowe przepisy mają przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Po wejściu w życie specustawy ten proces ma trwać nie dłużej niż rok.

Specustawa ma dotyczyć wszystkich podmiotów, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym.

Ma ona przejść całą ścieżkę legislacyjną i zostać zatwierdzona jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki powołał Radę Mieszkalnictwa 29 stycznia. Jej zadaniem jest wypracowanie rekomendacji zmian legislacyjnych, służących zwiększeniu liczby dostępnych na rynku mieszkań.

W skład Rady Mieszkalnictwa - obok premiera Morawieckiego, który został jej przewodniczącym - wchodzą minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Członkami Rady Mieszkalnictwa zostali także: prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolanta Rusiniak oraz prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz. Barszcz jest koordynatorem pracy Rady Mieszkalnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych