PARTNER PORTALU

Bezpieczeństwo pożarowe w domu. Czujki poza normami

Według statystyk, najwięcej pożarów wybucha w kuchni. Mimo to normy nie zalecają stosowania tam domowych czujek dymu ze względu na dużą liczbę fałszywych alarmów.

Autor: Housemarket.pl 06 listopada 2015 16:35

W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych ginie dziesiątki osób. Chociaż 60-70 proc. przypadków to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, to i tak ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Czujki dymu na świecie

Jak informuje kpt. Robert Żuczek z Państwowej Straży Pożarnej, domowe czujki dymu znajdują nabywców w wielu krajach na świecie. Badania w Wielkiej Brytanii i USA potwierdziły, że zastosowanie urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze redukuje ryzyko śmierci o ponad 40 proc.

Według statystyk pożarów najwięcej ich występuje w kuchni. Tam też 41 proc. wypadków związanych jest z obrażeniami ciała.

- Mimo to normy nie zalecają stosowania tam czujek, ze względu na dużą ilość alarmów fałszywych – podkreśla kpt. Robert Żuczek, który podpowiada jak instalować czujki w domu.

W budynku jednopoziomowym pierwszą (podstawową) czujkę pożarową należy zamontować w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym, jak najbliżej pokoju wypoczynkowego. Należy upewnić się, czy będzie ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach.

- Jeżeli dom jest bardzo duży, a korytarze lub hol szerokie, jedna czujka nie wystarczy. W domu z większą liczbą sypialni czujka powinna być ulokowana pomiędzy nimi i pokojem wypoczynkowym – tłumaczy kpt. Robert Żuczek.

W domu, który ma więcej niż jedną kondygnację najlepszym miejscem dla umieszczenia czujek dymu jest hol na parterze, w pobliżu klatki schodowej, ponieważ właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo wykrycia pożaru. Druga czujka powinna być zainstalowana nad schodami w wyższej kondygnacji, bo pierwsza czujka mogłaby nie wykryć pożaru na pierwszym piętrze.

Czujka na każdą kondygnację

Zalecane zasady rozmieszczania czujek domowych opierają się przede wszystkim na umieszczeniu czujki w korytarzu na każdej z kondygnacji. Standardy budowlane w Wielkiej Brytanii, oraz amerykańska norma NFPA 74 (brak polskich uregulowań) wymaga, aby każdy dom jednorodzinny był wyposażony w co najmniej jedną czujkę na jedną kondygnację.

 Dodatkowo, czujki te muszą być połączone, aby w razie alarmu jednej wszystkie dawały sygnał do ewakuacji.

Wymóg stosowania jednej czujki na każdą kondygnację wynika z przeprowadzenia wielu badań na podstawie których stwierdzono, że tylko takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego poinformowania o zdarzeniu.

Wiele osób decyduje się jednak na zakup tylko jednej czujki pomimo tego, że w domu jest więcej niż jedna kondygnacja. W takiej sytuacji dla bezpieczeństwa należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji.

- Między innymi z tego powodu, że będzie ona miała możliwość wykrycia pożaru zarówno na parterze jak i na wyższej kondygnacji. Z testów wynika, że bardziej prawdopodobne jest usłyszenie czujki znajdującej się na górnej kondygnacji niż na parterze – uważa kpt. Robert Żuczek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych