PARTNER PORTALU

Bezpieczny dom. Czyli jak uniknąć włamania

Zaawansowana elektronika i dedykowane jej oprogramowanie coraz skuteczniej wspierają funkcjonowanie i korzystanie z mieszkania. W nowoczesnych domach bardzo istotnym elementem w kwestii bezpieczeństwa oraz komfortowego korzystania z przestrzeni mieszkalnej są zaawansowane technologicznie drzwi wejściowe. Co je wyróżnia?

Autor: Alicja Pietrowska 02 listopada 2017 08:52

W strefie wejściowej mamy możliwość zastosowania szeregu innowacyjnych systemów, które spełniają najbardziej rygorystyczne wymagania dotyczące izolacyjności termicznej, jednocześnie wyznaczając nowe standardy w kontroli dostępu. Wśród nich możemy wymienić drzwi z czytnikiem linii papilarnych, który umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi przy pomocy palca. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wyklucza pewnie sytuacje, które w życiu mają miejsce, tj. utrata klucza. Czytnik linii papilarnych umieszczony jest w płaszczyźnie skrzydła drzwiowego. Skan palca porównywany jest z bazą wzorców zgromadzonych w czytniku. W przypadku pozytywnej weryfikacji sygnał wysyłany jest do centralki, która daje impuls elektryczny do zamka elektromechanicznego powodując jego otwarcie. Czytnik biometryczny automatycznie weryfikuje tożsamość, na podstawie indywidualnych cech człowieka, których nie da się podrobić ani powielić. Tego typu zamki są więc praktycznie niemożliwe do złamania. Dzięki indywidualnej identyfikacji użytkownika możemy sprawdzić, kto i o jakiej porze był w domu. Kontrola ta jest również dostępna z urządzeń mobilnych, na bieżąco więc, mamy nasz dom „na oku”. Ponadto, dzięki aplikacji na smartfony możemy w łatwy sposób otworzyć drzwi z dowolnego miejsca na świecie. Naciskając wybrany przycisk jesteśmy w stanie zdalnie wpuścić osobę, która przed nimi stoi, ale też w każdej chwili skontrolować, kto wszedł do naszego domu i której godzinie lub sprawdzić czy nasze dziecko już jest w domu.

Cichy alarm

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest, tzw funkcja cichego alarmu, którą możemy aktywować w momencie, gdy ktoś wymusza na nas otwarcie drzwi wejściowych. System reaguje w zależności od tego, który palec przyłożymy do czytnika. Zamek możemy zaprogramować tak, że jeśli przyłożymy niewłaściwy palec, oprócz odbezpieczenia zamka w drzwiach, uruchomimy cichy alarm informujący firmę ochroniarską, że ktoś zagraża bezpieczeństwu domu.

 

Na kartę

Na podobnej zasadzie działają drzwi wejściowe na kartę zbliżeniową. Nie są to jednak karty przypominające te, które znamy z budynków hotelowych. W nowoczesnych zamkach na kartę takim kluczem zbliżeniowym może być breloczek, noszony np. z kluczykami do samochodu lub bezpiecznie schowany w portfelu. Jeśli chcemy otworzyć drzwi nie musimy go nawet wyjmować. Wystarczy zbliżyć portfel, a drzwi same się otworzą. Zamki na kartę, podobnie jak te na czytnik linii papilarnych, również pozwalają na całkowitą kontrolę tego co się dzieje w domu. Dają możliwość odczytania nawet do kilkuset czynności, z zapamiętaną godziną oraz datą. Zamek można przestawić w tryb awaryjny, co powoduje, że zostanie on otwarty tylko kartą o takim, a nie innym statucie, a pozostałe karty nie będą działały.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych