PARTNER PORTALU

BGK: ponad 23 tys. mieszkań i domów z dopłatą MdM

23 297 mieszkania i domy zostały zakupione z dopłatą państwa w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego.

Autor: PAP 15 lipca 2015 17:50

Realizację programu Mieszkanie dla Młodych przewidziano na pięć lat - od 2014 do 2018 roku. Na każdy rok przewidziano inny limit środków na wypłatę dofinansowania. Tegoroczny wynosi 715 mln zł. Jak poinformował BGK, z tego limitu do końca czerwca zarezerwowano 296 mln zł, czyli 41 proc. "W ramach limitu obowiązującego w 2015 r. do BGK wpłynęły 12 757 wnioski o dofinansowanie zakupu mieszkania, a łączna ich liczba od początku realizacji programu wynosi już ponad 25 tysięcy" - poinformował BGK.

Średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,06 mkw., a domów - 85,31 mkw.

Jak wskazał bank, znacząca kwota dopłat dotyczy również 2016 r. na który kredytobiorcy złożyli ponad 3 tys. wniosków na kwotę dofinansowania prawie 74 mln zł.

Zgodnie ze zmianami programie "Mieszkanie dla Młodych" zaakceptowanymi niedawno przez Parlament, wzrośnie dofinansowanie dla osób i rodzin z dziećmi. "W przypadku dwojga dzieci dopłata do kredytu na zakup mieszkania ma wynieść 20 proc. W przypadku trojga dzieci i więcej ma być to 30 proc., a dodatkowo dla takich rodzin przewidziano zniesienie górnej granicy wieku (35 lat), zniesienie wymogu nieposiadania wcześniej własności mieszkania oraz możliwość zwiększenia powierzchni mieszkaniowej wliczającej się do dopłaty do 65 mkw." - poinformował BGK. Ponadto program obejmie także mieszkania na rynku wtórnym.

BGK przypomniał również, że od 2007 r. obsługuje program "Rodzina na swoim", który pomógł ponad 192 tysiącom osób nabyć mieszkanie na własność. Dopłaty do kredytów preferencyjnych "Rodzina na swoim" będą wypłacane do 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych