PARTNER PORTALU

BGK: Są jeszcze środki w programie MdM

Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom oceniamy, że także w przyszłym roku środków z MdM starczy dla wszystkich - zapewnia Bogusław Białowąs, dyrektor w departamencie usług agencyjnych BGK.

Autor: HouseMarket.pl 11 grudnia 2015 14:57

W listopadzie do BGK wpłynęła po raz kolejny rekordowa liczba 5 524 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę 143,12 mln zł.

Od początku funkcjonowania programu rządowego Mieszkanie dla Młodych, czyli od stycznia 2014 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 41,3 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 990 mln zł. 36 594 osób podpisało umowy kredytowe, w tym 9 074 rodzin z przynajmniej jednym dzieckiem. W ciągu trzech miesięcy od wprowadzenia zmian w programie liczba wniosków składanych przez rodziny wielodzietne (posiadające troje lub więcej dzieci) wzrosła blisko trzynastokrotnie. Rodziny z dwójką dzieci starające się o dofinansowanie wkładu własnego złożyły 859 wniosków, natomiast rodziny wychowujące co najmniej troje dzieci aż 591 wniosków.

- Zainteresowanie programem MdM na koniec listopada ponownie było rekordowe. W listopadzie do BGK wpłynęło 5 524 wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę 143,12 mln zł. Od początku funkcjonowania programu blisko 9 tys. wniosków o wartości dopłat przekraczającej 225 mln zł dotyczy już limitu w 2016 r., który został ustalony na poziomie 730 mln zł. Wbrew rozpowszechnianym przez analityków rynku opiniom oceniamy, że także w przyszłym roku środków starczy dla wszystkich - mówi dyrektor Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredytobiorcy wciąż mogą składać wnioski w bankach kredytujących o wypłatę dofinansowania jeszcze w 2015 r. Powinni jednak pamiętać, że wypłata środków nie może być przesunięta na kolejny rok. Warto, więc dopilnować formalności, aby na czas złożyć stosowne wnioski.

Obecna średnia powierzchnia mieszkań nabywanych w programie wynosi 53,17 mkw. Osoby korzystające z programu mają również możliwość zakupu domu jednorodzinnego – obecnie jego średnia wielkość to 85,08 mkw. 49,78 proc. wniosków o wypłatę dofinansowania złożonych w okresie trzech miesięcy dotyczy zakupu lokali używanych, pozostałe 50,22 proc. to rynek pierwotny. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych