PARTNER PORTALU

Biała Podlaska: Ruszyła sprzedaż mieszkań komunalnych

Mieszkania ze specjalną bonifikatą wykupi w najbliższych dniach kilkadziesiąt rodzin. Niektórzy z nich zapłacą jedynie 10 proc. z wyceny nieruchomości.

Autor: HouseMarket.pl 27 listopada 2015 14:47

Decyzją miejskiej rady największą bonifikatę otrzymają osoby mieszkające w danej nieruchomości ponad 20 lat. Takimi szczęśliwcami są m.in. pani Maria i  pan Ryszard, którzy wprowadzili się do swojego domu jeszcze w latach 80.

- To wspaniała decyzja i wielka radość. Poprzednio nie zdążyliśmy z wykupem ale teraz dzięki decyzji prezydenta możemy mieć to już za sobą – mówi szczęśliwe małżeństwo. Jeszcze dłużej na ten wyjątkowy moment czekała pani Eugenia z mężem Marianem, którzy zamieszkali w swoim domu w połowie lat 70.

Pierwsza okazja do wykupu mieszkań pojawiła się w 2007 roku, w momencie założenia Zakładu Gospodarki Lokalowej. Sprzedaż została jednak wstrzymana, a wielu mieszkańców nie zdążyło wówczas wykupić swojego lokalu. Dopiero dzięki prezydenckiej uchwale z maja udało się wrócić do tej kwestii.

Najemcom komunalnym, którzy jako pierwsi odebrali akty notarialne towarzyszył prezydent Dariusz Stefaniuk, formułujący obietnice dotyczące wykupu mieszkań jeszcze w okresie ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Dlatego uchwała powstała bardzo szybko, a jeszcze przed świętami skorzysta z niej kilkadziesiąt rodzin. W kolejce do rozpatrzenia czeka kilkaset kolejnych wniosków.

- Cieszę się, że bardzo sprawnie udało nam się wprowadzić w życie uchwałę. Zależało mi w sposób szczególny, aby jedna z moich wyborczych obietnic została zrealizowana szybko i z korzyścią dla mieszkańców, którzy od dawna zabiegali o tę sprawę. To sprawiedliwe rozstrzygnięcie, z którego skorzysta wielu mieszkańców – wyjaśnia Dariusz Stefaniuk.

Uchwała dotyczy tylko mieszkań wybudowanych przed 2000 rokiem. Aby skorzystać z ulgi przy wykupie, lokalu nie można sprzedać przez pięć lat. Wyjątkiem jest zbycie w celu zakupu innego mieszkania. Wykupie nie będą podlegać lokale socjalne, których przeznaczenie reguluje ustawa.

Zasady sprzedaży mieszkań są przejrzyste. Osoby mieszkające od ponad 20 lat będą mogły wykupić je z 90 proc. bonifikatą. W drugim wariancie, mieszkającym od 10 do 20 lat przysługiwać będzie 55 proc. rabatu. Gdy mieszkanie zajmowane jest od 5 do 10 lat będzie to 25 proc. Nie można skorzystać z bonifikaty przy najmie krótszym, niż 5 lat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych