PARTNER PORTALU

Bielsko-Biała: są chętni, by restaurować zabytkową willę, ale żądają za dużo

Trzy konsorcja są zainteresowane odrestaurowaniem reprezentacyjnej willi w centrum Bielska-Białej, należącej w XIX w. do najzamożniejszego wówczas bielszczanina Teodora Sixta – podał magistrat. Ich oferty są jednak znacznie wyższe od zaplanowanych przez miasto nakładów.

Autor: PAP 05 marca 2018 14:35

W zabytkowej willi po remoncie powstać ma centrum aktywizujące mieszkańców.

Samorząd Bielska-Białej zamierza przeznaczyć na remont budynku nieco ponad 5,5 mln zł. Oferty, które wpłynęły na przetarg, zawierają kwoty od 7,65 mln zł do 8,73 mln zł. Magistrat chciałby też, aby prace został zakończone w listopadzie br. Tylko jedno z konsorcjów zadeklarowało ich wykonanie w tym czasie. Pozostałe dwa zaproponowały finalizację prac na koniec marca przyszłego roku.

"Musimy teraz przeanalizować sytuację" - powiedział w poniedziałek rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.

Renowacja objąć ma m.in. odnowienie elewacji, adaptację pomieszczeń w piwnicy na cele użytkowe, wykonanie węzła cieplnego, wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także budowę windy. Renowacji konserwatorskiej poddany ma zostać również stojący obok budynek wozowni oraz ogrodzenie.

Po remoncie willa będzie stanowiła bazę infrastrukturalną dla programów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z nich będzie przedsięwzięcie pod nazwą "Zintegrowana animacja społeczna w Bielsku-Białej". W zabytkowej budynku siedzibę znajdzie biuro projektu i klub wolontariusza. Koordynowane tu będą programy oparte na samopomocy, wolontariacie i działaniach środowiskowych.

W willi powstaną też strefa usług dla dzieci i młodzieży, która będzie miała status placówki wsparcia dziennego, a także dla seniorów i osób niepełnosprawnych, którzy nie wymagają opieki całodobowej, ale potrzebują asysty w codziennym funkcjonowaniu.

Przedsięwzięcia wspierała będzie samorządowa instytucja kultury - Galeria Bielska BWA poprzez działania artystyczno-kulturalne. Planowane są m.in. prezentacje wystaw, warsztaty artystyczne prowadzone przez animatorów i artystów, a także wykłady, panele dyskusyjne, spotkania z twórcami, pokazy filmów i prezentacje multimedialne dla osób pragnących pogłębiać wiedzę na temat współczesnej kultury i sztuki.

Projekt, który obejmuje remont willi oraz stworzenie centrum aktywizacji, realizuje w imieniu miasta Galeria Bielska BWA. Kosztować ma w sumie 6,4 mln zł. 5,5 mln zł na ten cel pozyskano z UE. Według planów miał centrum miało zostać otwarte z końcem kwietnia 2019 r.

Theodor Karl Julius Sixt żył w latach 1834-97. Był Niemcem. Był bardzo zamożnym przedsiębiorcą i filantropem. Po ślubie w 1870 r. z Johanne Weich zamieszkał z małżonką w Bielsku, z którego wywodziła się panna młoda. Zamieszkali w willi, którą zaprojektował znany architekt i przedsiębiorca budowlany Karol Korn.

Sixt zapisał w testamencie pokaźne kwoty na rzecz gminy ewangelickiej oraz na sieroty i ubogich. Miastu przekazał swoją okazałą willę, w której później mieszkali m.in. burmistrzowie Bielska. Obecnie mieści się w niej siedziba rektora bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. W dowód wdzięczności władze miasta nazwały jedną z ulic imieniem Sixta.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych