PARTNER PORTALU

Biuro w domu. Uważaj na przepisy

Wielu przedsiębiorców pierwsze kroki firmy stawia wykorzystując miejsce, w którym na co dzień mieszkają. Z uwagi na koszty i brak stałego zespołu, to rozwiązanie jest naturalne. Niestety, wiele firm na dalszym etapie rozwoju ponownie wybiera mieszkania lub domy do prowadzenia działalności, nie zdając sobie sprawy z łamania przepisów.

Autor: housemarket.pl 18 września 2017 13:15

Prowadzenie jednoosobowej działalności we własnym lub wynajmowanym mieszkaniu, nie jest problemem. Natomiast zatrudnianie pracowników w budynku przeznaczonym na cele mieszkaniowe wymaga adaptacji zwłaszcza w zakresie ochrony przeciwpożarowej, oświetlenia pomieszczeń, może też wymagać formalnej zmiany sposobu użytkowania. W odniesieniu do przepisów BHP, biuro powinno spełniać kilka podstawowych parametrów, aby można było w nim pracować w pełnym wymiarze godzin. 

Wysokość pomieszczenia biurowego powinna wynosić przynajmniej 3 metry. Dopuszczalna wysokość i powierzchnia pomieszczenia biurowego jest zależna od liczby zatrudnionych w nim osób, bowiem na każdego pracownika zatrudnionego w pokoju biurowym powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości tego pomieszczenia oraz co najmniej 2 mkw wolnej powierzchni podłogi, niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęty itp.

Budynki mieszkalne są kwalifikowane do innej kategorii zagrożenia ludzi niż budynki komercyjne. Z tego powodu budynki mieszkalne w większości przypadków nie spełniają wielu wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, takich jak np.: rozmieszczenie gaśnic, wyposażenie w system wykrywania pożaru i alarmowania, wyznaczenie i oznakowanie dróg ewakuacyjnych. Dodatkowo budynki mieszkalne z reguły wykonane są także w niższej klasie odporności pożarowej niż budynki komercyjne.

Natężenie sztucznego światła na przeciętnym stanowisku pracy biurowej (Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2012P), powinno być równomierne i wynosić nie mniej niż 500 luksów (lx). W budynkach mieszkalnych system oświetlenia jest rozwiązany zwykle zupełnie inaczej i wymaga przebudowy, aby spełnić te kryteria. Do tego, pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi, powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, a stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8.

Dodatkowo pomieszczenia biurowe nie mogą być sytuowane poniżej poziomu gruntu, lokal powinien być ogrzewany i wentylowany, zabezpieczony przed wilgocią, nadmiernym nagrzewaniem, drganiami, hałasem i innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia. Są również branże, które wymagają dodatkowych zabezpieczeń np. ze względu na przechowywanie danych osobowych, przepisy nadzoru finansowego dot. bezpieczeństwa przesyłania danych, czego nie mogą zapewnić budynki o charakterze mieszkaniowym.

Sprawdź przeznaczenie nieruchomości

Prowadzenie firmy w lokalu o przeznaczeniu mieszkaniowym może nie spodobać się gminie, bowiem podatki odprowadzane do urzędu przez właściciela nieruchomości za lokal mieszkalny są o wiele niższe niż za lokal o przeznaczeniu do wykonywania działalności gospodarczej (0,74zł mkw zamiast 22,66 mkw dla Warszawy w 2017 r. Taki donos może zgłosić do urzędu np. sąsiad, niezadowolony z nadmiernego przepływu osób. Ponadto, adres wykonywania działalności lub rejestracji firmy jest bardzo prosty do znalezienia w Internecie, a od 2017 roku urzędnicy Izby Skarbowej osobiście odwiedzają siedziby nowych firm, aby fizycznie potwierdzić ich istnienie. Dodatkowo w przypadku domów problemem może być również przeznaczenie gruntu, które narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych