PARTNER PORTALU

Biznes z duszą

Rok 2017 dla katowickiej spółki Śląskie Kamienice S.A. upływa pod znakiem wielkich zmian. Otworzyły się nowe perspektywy, a firma idzie do przodu. O najbliższych planach spółki rozmawialiśmy z Ofką Piechniczek, prezes zarządu Śląskie Kamienice S.A.

Autor: housemarket.pl 18 września 2017 08:22

Kilka dni temu Śląskie Kamienice S.A. zadebiutowały na parkiecie NewConnect. Dlaczego zdecydowali się Państwo na ten krok?

Śląskie Kamienice S.A. to firma, która działa na rynku nieruchomości od kilku lat. Kupujemy stare, zaniedbane kamienice i po generalnych remontach przywracamy im nowe życie. Debiut na giełdzie to dla nas kolejny, zdecydowany krok do przodu i szansa na realizację celów, które są kluczowe dla dalszego rozwoju firmy. Najważniejsze z nich to zwiększenie wiarygodności spółki oraz efektywny dostęp do kapitału, który pozwoli nam na dalszy rozwój.

Na co planują Państwo przeznaczyć zebrany kapitał? 

Na zakup kamienic i ich remont. Cały czas pracujemy nad kolejnymi inwestycjami. Obecnie w naszym portfelu znajduje się 29 budynków. Zakończyliśmy remont w 7 kamienicach, zlokalizowanych w Katowicach, po 1 w Tychach i w Chorzowie oraz w 4 zlokalizowanych w nadmorskich pensjonatach na Helu i pod Kołobrzegiem. Obecnie jesteśmy również w trakcie remontu 7 kolejnych budynków w Katowicach, 1 kamienicy w Chorzowie, 1 w Jaworznie i 1 w Rudzie Śląskiej.

Czy Polacy chcą mieszkać w kamienicach?  

Z naszych obserwacji wynika, mieszkania w kamienicach, zwłaszcza zlokalizowanych przy głównych, reprezentacyjnych ulicach są naprawdę popularne. Ze względu na położenie nadają się na wynajem czy przestrzenie komercyjne. Lokale znikają chwilę po tym jak się pojawią na rynku. Wielu klientów deklaruje chęć zakupu mieszkania na długo przed terminem oddania kluczy. Myślę, że wynika to z tego, że kamienic po gruntownej modernizacji, zwłaszcza w atrakcyjnych częściach dużych miast, jest niewiele.

Ponadto, kupując mieszkanie w kamienicy, kupujemy także historię z nią związaną. Mieszkanie w starej kamienicy jest czymś zupełnie innym niż mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu. Mimo że, obecnie standard wyposażenia i wykończenia nowoczesnych budynków i wyremontowanych kamienic jest bardzo często porównywalny, to atmosfera budynków jest zupełnie inna.

My przejmujemy budynki do modernizacji, zawsze od prywatnych właścicieli i nadajemy im drugie życie. Remontujemy klatki schodowe, odnawiamy elewacje, podwórka. Staramy się zachować oryginalny charakter budynku, a przy tym sprawiamy, że staje się on w pełni komfortowy i atrakcyjny wizualnie.

Kto najczęściej poszukuje takich mieszkań z „duszą”?

Widzimy spore zainteresowanie zakupem ze strony młodych małżeństw, którzy po prostu uwielbiają klimat i styl takich budynków, a przy tym chcą mieszkać blisko centrum miasta. Mamy również dużo inwestorów, którzy w ten sposób lokują swój kapitał. Kupują kilka mieszkań i przeznaczają je na wynajem. Śląskie Kamienice S.A. prowadzą również działalność w sektorze wynajmu nieruchomości. Pośredniczymy w całym procesie - od etapu przygotowania mieszkania, poprzez selekcję najemców, aż po koordynowanie zawartej umowy.

Działają Państwo głównie na ryku mieszkaniowym czy myślą Państwo o poszerzeniu działalności?

Konsekwentnie rozwijamy naszą nową markę Apartamenty na Wynajem Hornigold. Niedawno oddaliśmy do użytku 4 apartamenty, które cieszą się sporym zainteresowaniem. W niedługim czasie planujemy rozpocząć remont 8 kolejnych zlokalizowanych na starym mieście w Toruniu. Naszym celem jest stworzenie sieci apartamentów w całej Polsce. W tym roku oddaliśmy do dyspozycji pierwsze apartamenty. Kolejne 30 planujemy oddać w przyszłym roku, a następnych 60 zostanie otwartych w 2019 roku. Wszystkie będą znajdowały się w odrestaurowanych kamienicach, w tym na poddaszach.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych