PARTNER PORTALU

Błędy, których warto uniknąć przy zakupie domu

Zakup domu to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w życiu. Popełnione błędy mogą skutkować poważnymi problemami i wysokimi kosztami.

Autor: Home Broker 18 listopada 2015 09:22

Warto zastanowić się nad tym, jak zamieszkanie w danym miejscu będzie wpływało na życie codzienne rodziny. Ile będą zajmowały dojazdy do pracy? Czy w okolicy jest niezbędna infrastruktura w postaci przedszkoli, szkół i sklepów? Liczą się nawet drobiazgi takie jak bezpośredni dojazd do posesji. Kiepskiej jakości droga polna grozi grzęźnięciem w błocie lub śniegu, może okazać się na przykład, że potrzebna będzie wymiana samochodu na taki z napędem na cztery koła i większym prześwitem.

Niesprawdzenie planu zagospodarowania

To, jak wygląda okolica domu dziś to jedno, ale za pięć czy dziesięć lat może być inaczej. Jak mantrę powtarza się weryfikowanie planów budowy dróg szybkiego ruchu, bo w ostatnich latach wybudowano ich w Polsce wiele, więc jest to temat aktualny. Ale warto też zwrócić uwagę na plany władz samorządowych, by za parę lat pod domem nie wyrosła nam np. jednostka straży pożarnej czy oczyszczalnia ścieków. To że dziś z okna widać las lub łąkę nie znaczy, że tak samo będzie za kilka lat.

Pobieżne sprawdzenie dokumentów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danego domu kluczowe jest dokładne zapoznanie się z sytuacją prawną nieruchomości. Kupującego czeka najpierw sprawdzenie księgi wieczystej. Można to zrobić w sądzie rejonowym, ale większość ksiąg została już skatalogowana online i jest to możliwe w internecie. W księdze wieczystej zwróćmy uwagę m.in. na formę własności domu, ewentualne obciążenie hipoteką, a także związane z nieruchomością służebności.

Kupujący dom w stanie surowym powinni zweryfikować datę ważności pozwolenia na budowę. Wyrobienie nowego będzie bowiem wiązało się z kosztami i wymaga dodatkowego zaangażowania. - Należy też pamiętać o dokumentacji technicznej budynku, która przyda się w przypadku wykonywania jakichś remontów w przyszłości. Szczególnie uciążliwe bywają problemy z instalacją elektryczną - zauważa Piotr Zakrzewski, doradca Home Brokera z Warszawy.rynek

 Paulina Świerżewska, doradca ds. nieruchomości Home Brokera z Bydgoszczy wspomina pewnych klientów, którzy pojawili się u niej gdy mieli już przyznany kredyt, a podczas kompletowania dokumentów okazało się, że sprzedający (choć oferował dom na wykończeniu) nie miał zatwierdzonych projektów budowlanych i pozwoleń na budowę. - Gdyby wcześniej sprawdzili dokumentację nieruchomości, nie rozpoczęliby procedury kredytowej i uniknęliby stresu - mówi Paulina Świerżewska.

Pośpiech

Pochopne podejmowanie decyzji nie jest dobrym pomysłem przy zakupie domu. Tu trzeba pozbyć się pośpiechu i emocji, a skupić na faktach i konkretach. Części kupujących brakuje cierpliwości do dokładnego przeszukania rynku i przeanalizowania ofert. To może sprawić, że nie zobaczą innych domów, być może lepiej pasujących do oczekiwań, a być może i tańszych. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zobaczyć jak najwięcej domów i sporządzenie listy wad i zalet tych, które rozważamy do zakupu.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych