PARTNER PORTALU

Budowa domu systemem gospodarczym w MdM-ie

Posłanka PiS Gabriela Masłowska proponuje, by programem MdM objąć budowę domów systemem gospodarczym. Resort infrastruktury i budownictwa odpowiada, że zmiany w programie przedstawi w pierwszej połowie 2016 r.

Autor: Grażyna Kuryłło/HouseMarket.pl 13 stycznia 2016 09:03

Według posłanki Gabrieli Masłowskiej rodziny mają trudności w skorzystaniu z programu MdM, ponieważ w ofertach deweloperów brakuje domów do 110 mkw. i dużych mieszkań do 85 mkw.

– Buduje się duże domy powyżej 110 mkw. i małe mieszkania. Z kolei w roku, w którym ceny za metr kwadratowy znacznie przewyższają limity MdM ofert domów do 110 mkw. na rynku wtórnym brakuje – twierdzi Gabriela Masłowska.

Dlatego zaapelowała w interpelacji poselskiej do ministra infrastruktury i budownictwa o rozważenie objęcia programem MdM budowy domów na własnych działkach systemem gospodarczym.

W odpowiedzi na interpelację sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński zapowiedział, że pogram budownictwa mieszkaniowego, wykorzystujący dotychczasowe rozwiązania prawne, ich ewentualne zmiany oraz dostępne źródła finansowania, zostanie przedstawiony w pierwszej połowie 2016 r.

Można odzyskać VAT

– Należy zauważyć, że ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi zawiera obecnie rozwiązania kierowane zarówno do osób nabywających mieszkanie lub dom jednorodzinny na rynku przy udziale kredytu hipotecznego, jak i do tych, którzy zdecydują się na budowę domu systemem gospodarczym – tłumaczy Kazimierz Smoliński.

Wiceminister przypomina, że istnieje możliwość uzyskania zwrotu części wydatków na budowę, w równowartości części kwoty podatku VAT na materiały budowlane. Dotyczy to budowy domu jednorodzinnego, nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne oraz przebudowy budynku niemieszkalnego.

– Zasady umożliwiające skorzystanie z tej formy wsparcia powiązane są z zakresem oddziaływania pomocy państwa przy udziale kredytu mieszkaniowego, z zastrzeżeniem, że w tym przypadku możliwość uzyskania wsparcia nie jest uzależniona od zaciągnięcia kredytu. Wysokość pomocy mieszkaniowej jest powiązana z wysokościami stawek podatku od towarów i usług – dodaje wiceminister.

Aby skorzystać ze zwrotu części wydatków powierzchnia domu jednorodzinnego nie może przekroczyć 100 mkw., zaś lokalu mieszkalnego 75 mkw. (lub odpowiednio 110 mkw. i 85 mkw. dla osób wychowujących co najmniej 3 dzieci).

Inwestycja powinna być prowadzona na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po 1 stycznia 2014 r. lub na podstawie zgłoszenia budowy. Ubiegający się o zwrot nie może mieć ukończonych 36 lat w roku, w którym wydano pozwolenie na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy.

– O zwrot części wydatków można ubiegać się jednorazowo na podstawie faktur wystawionych od dnia uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia budowy maksymalnie do 30 września 2018 r. Warto przy tym zaznaczyć, że w ramach przyjętej nowelizacji ustawy, której przepisy weszły w życie 1 września 2015 r., dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci planujących budowę własnego domu jednorodzinnego zniesiono warunek pierwszego mieszkania oraz ograniczenia wiekowe – przypomina Kazimierz Smoliński.

Od czego zależy wysokość zwrotu wydatków?

Zależy przede wszystkim od wysokości wskaźnika ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłaszanego kwartalnie przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Dla obliczenia wysokości zwrotu obowiązuje wskaźnik ostatnio ogłoszony przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot wydatków.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych