PARTNER PORTALU

Budownictwo indywidualne kwitnie, spółdzielcze zniżkuje

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. najwięcej mieszkań oddano do użytkowania w budownictwie: indywidualnym, na wynajem i zakładowym. Mniej niż rok wcześniej - w spółdzielczym, komunalnym i czynszowym.

Autor: HouseMarket.pl 10 grudnia 2015 09:55

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. oddano do użytkowania 101420 mieszkań, tj. o 1278 lokali (o 1,3 proc.) więcej niż rok wcześniej - wynika z kwartalnego zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego „Budownictwo mieszkaniowe I-III kwartał 2015 r.”

Więcej mieszkań oddano do użytkowania w budownictwie indywidualnym ― o 2412 mieszkań, przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem ― o 1162 lokale oraz zakładowym ― o 13 mieszkań. Spadek liczby mieszkań, w stosunku do pierwszych trzech kwartałach 2014 r., odnotowano w budownictwie spółdzielczym ― o 1349 mieszkań, komunalnym ― o 567 mieszkań oraz społecznym czynszowym ― o 393 mieszkania.

W strukturze mieszkań oddanych do użytkowania zwiększył się udział mieszkań realizowanych w budownictwie indywidualnym (o 1,7 p. proc.) oraz przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 0,6 p. proc.). Zmniejszył się udział budownictwa spółdzielczego (o 1,3 p. proc.), komunalnego (o 0,6 p. proc.) i społecznego czynszowego (o 0,4 p. proc.). Udział budownictwa zakładowego pozostał na poziomie 0,3 proc.

W ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym mieszkania oddane do użytkowania z przeznaczeniem na użytek własny inwestora i jego rodziny stanowiły 85,2 proc., a oddane przez osoby fizyczne budujące na sprzedaż lub wynajem (w celu osiągnięcia zysku) ― 14,8 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych