PARTNER PORTALU

Budownictwo: w trosce o przyszłość

Branża budowlana oczekuje, że koniunktura będzie się stopniowo poprawiać. Budowlańcy muszą jednak już teraz myśleć o perspektywach po nadchodzącym boomie.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 01 czerwca 2016 16:49

Takie wnioski płyną z panelu „Budownictwo”, który odbył się w ramach ósmego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W dyskusji uczestniczyli: Krzysztof Andrulewicz, prezes Skanska w Polsce; Radosław Górski, członek zarządu Budimeksu; Maciej Marciniak, prezes Górażdże Beton; Jan Mikołuszko, prezes Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa; Arkadiusz Nagięć, prezes spółki Pro-Invest; Jerzy Werle, prezes Warbudu oraz Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

W okresie od stycznia do kwietnia 2016 r. produkcja budowlano-montażowa była o ponad 13 proc. słabsza niż rok wcześniej. Dlatego też nie dziwi rosnący niepokój w branży, gdyż spodziewała się ona, że ten rok przyniesie już wyraźny wzrost.

Ostrożnie z optymizmem

Maciej Marciniak wskazał, że patrząc na dotychczasową dynamikę produkcji budowlano-montażowej, wzrost sprzedaży cementu oraz betonu towarowego w 2016 r. na poziomie 2-3 proc. będzie dużym sukcesem.

Marciniak, który jest także prezesem Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w Polsce, przypomniał, że w optymistycznych szacunkach wieszczono w tym roku nawet dwucyfrowy wzrost rynku budowlanego.

Prezes uspokajał także, że nie należy spodziewać się, aby ceny cementu, betonu oraz kruszyw znacząco rosły w kolejnych kwartałach.

Powód to duża nadpodaż mocy produkcyjnych, które nawet w okresie rekordowej koniunktury były dalekie od pełnego wykorzystania.

Jako pozytywne zjawisko Marciniak wskazał szersze zastosowanie nawierzchni betonowych do budowy dróg krajowych. W najbliższych latach ma w tej technologii powstać ponad 800 km szybkich tras.

Natomiast zagrożeniem dla branży cementowej w nadchodzących latach będzie sytuacja na rynku uprawnień do emisji CO2. Jeśli te będą drożeć, to konkurencyjność unijnych, a zwłaszcza polskich cementowni będzie coraz słabsza na tle krajów, które do UE nie należą.

Ludzki kapitał budowlany

Jak tłumaczył Jan Mikołuszko, zawiązanie Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa ma pomóc w stworzeniu perspektyw przed rodzimymi firmami w sytuacji, gdy po 2022 r. rynek budowlany może spotkać duże załamanie. Powodem będzie oczywiście wyczerpanie się środków pomocowych z UE dla Polski.

Mikołuszko podkreślał, że członkowie Klastra chcą przełamać polską mentalność i zbudować mocne więzy współpracy, które pozwolą na zdobywanie znaczących zleceń na rynkach zagranicznych.

W nadchodzących latach w Polsce członkowie Klastra chcą też zdobyć jak najwięcej nowych umiejętności, a także zbudować silne zaplecze finansowe. Ponadto liczą na spełnienie rządowych obietnic dotyczących wsparcia dla firm eksportowymi ambicjami.

Mikołuszko, który jest także przewodniczącym rady nadzorczej Unibepu, a wcześniej jego długoletnim prezesem, podkreślał, że firma od wielu lat jest aktywna na rynkach zagranicznych, głównie na Wschodzie i w Skandynawii. Docelowo Unibep chce czerpać co najmniej 50 proc. przychodów z eksportu.

O potencjale polskiego budownictwa będzie w dużej mierze decydować jakość usług, które oferuje. Arkadiusz Nagięć, prezes spółki Pro-Invest, ocenił, że z fachowością w polskiej branży budowlanej bywa trudno.

Zwrócił uwagę, że niekiedy wiążę się to z postawą samych pracowników - zarówno absolwentom studiów, jak i osobom już z 5-10 letnim doświadczeniem, brakuje zaangażowania i chęci samorealizacji. Tymczasem te cechy są potrzebne przy każdej inwestycji, jeśli ma się ona okazać długoterminowym sukcesem.

Jak podkreślił Nagięć, nowe budynki muszą być realizowane wg założeń i rozwiązań, które pozwolą na 25-30-letnią, efektywną eksploatację.

Poszukiwanie i wdrażanie takich rozwiązań ma być w kolejnych latach jednym z kierunków rozwoju, na które zamierza postawić Pro-Invest.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych