PARTNER PORTALU

Budynki wielofunkcyjne tworzą miasta

Łączenie funkcji biurowych, mieszkaniowych, handlowych i usługowych w budynkach sprawia, że miasto żyje - mówi architekt Nathalie de Vries, współzałożycielka pracowni MVRDV.

Autor: propertydesign.pl 20 kwietnia 2015 14:00

Architekt Nathalie de Vries, współzałożycielka pracowni MVRDV, w rozmowie z Propertydesign.pl mówiła o ważnych aspektach w pracy architektów.

- Dobrze jest sobie wyobrazić jak projekt będzie wpływał na otoczenie, jak się w nim odnajdzie w przyszłości. Gdy w jednym czasie, w danym mieście, buduje się wiele różnych budynków, to trzeba mieć spójną wizję całego terenu. Dlaczego? Aby nie powstały oderwane od siebie, niepasujące twory - mówiła Nathalie de Vries. - A przecież projektują różni architekci, z różnych biur, inwestują różni deweloperzy. I każdy z nich ma swoje upodobanie, swoją wizję. Dlatego dobrze, aby urbaniści miejscy bardzo dbali, wręcz trzymali rękę na pulsie, gdy powstają nowe projekty. Władze miast pełnią w tym temacie bardzo ważną rolę - podkreślała Nathalie de Vries.

Dobrym sposobem myślenia o przestrzeni miejskiej jest według de Vries pamiętanie o różnorodnych funkcjach. Jako przykład architekt podaje Rotterdam. - To miasto zmieniało się na lepsze, gdy powstawały budynki wielofunkcyjne. Nie tylko biurowce, same mieszkania, same centra handlowe, czy same hotele. Łączenie tych funkcji sprawia, że miasto żyje. Tak tworzy się miasta. Istotnie jest, aby włączać w różnorakie funkcje również bardzo ważną funkcję mieszkaniową - powiedziała de Vries.

- Dlaczego jako przykład podaję Rotterdam? Ponieważ w latach '60. w centrum tego miasta powstawało dużo biurowców, centrum było stricte biznesowe. I oczywiście pustoszało po godzinach pracy - mówi Nathalie. - Po latach miasto przeszło lekcję, dzięki której uświadomiono sobie, że jest potrzeba dobudowania tam innych funkcji, które ożywią obszar. W latach '90. dobudowano więc mieszkania. Zmieniło to kompletnie centrum miasta. Rotterdam się odmienił, stał się zupełnie innym miastem, przyjemniejszym do życia - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych