PARTNER PORTALU

Bydgoszcz dba o wiekowe budynki

Bydgoscy właściciele nieruchomości chętnie korzystają ze wsparcia remontów i termomodernizacji. Z danych BGK wynika, że co trzeci wniosek z regionu oraz co dziesiąty w kraju złożony został przez bydgoszczan.

Autor: HouseMarket.pl 16 marca 2016 10:53

Na podstawie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21 listopada 2008 r., właściciele prywatnych budynków mieszkalnych mogą otrzymać z Banku Gospodarstwa Krajowego premie kompensacyjne przeznaczone na remonty należących do nich nieruchomości. Z tej formy wsparcia można sfinansować m.in. remont elewacji, wymianę okien czy prace termomodernizacyjne budynku.

Z danych BGK wynika, że województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby złożonych wniosków o premie kompensacyjne. Od 2009 roku do BGK z całego kraju wpłynęły 963 wnioski, w tym 322 złożyli właściciele nieruchomości z regionu.

Na drugim miejscu znalazła się Wielkopolska (318), a na trzecim województwo małopolskie (145). Dla porównania, z czterech województw (opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego) w ciągu sześciu lat wpłynęło zaledwie po jednym wniosku. Z samej Bydgoszczy od początku obowiązywania ustawy złożono 103 wnioski.

Jak przypomina bydgoski ratusz, o premię kompensacyjną ubiegać się może właściciel budynku lub jego części, w którym w okresie od 12 listopada 1994 r. do 25 kwietnia 2005 r. znajdował się co najmniej jeden lokal kwaterunkowy.

Premia kompensacyjna rekompensuje straty właścicieli budynków mieszkalnych, w których mieszkali lub nadal mieszkają lokatorzy na mocy decyzji administracyjnej. Wysokość premii zależy od wskaźnika kosztu przedsięwzięcia, powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego, liczby lat, w których obowiązywały w stosunku do tego lokalu ograniczenia dotyczące wysokości czynszu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych