PARTNER PORTALU

Bytom chce wprowadzić abolicję czynszową

Bytom umorzy część długu mieszkańcom, którzy nie płacą czynszu. Dzięki abolicji czynszowej budżet miasta może zyskać prawie 50 mln zł. Dłużnicy muszą jednak zapłacić 30 proc. zalegającej kwoty, a później regularnie płacić czynsz.

Autor: PAP 11 czerwca 2015 12:07

Najemcy lokali mieszkalnych, użytkowych i garaży w Bytomiu są zadłużeni na ponad 166 mln zł. Czynszu nie płaci regularnie prawie 12 tys. lokatorów.

- Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, kwota zadłużenia jest gigantyczna. Najemcy lokali nie płacą czynszu, a miasto nie ma za co remontować budynków. Dzięki abolicji mamy szansę na odzyskanie części tej kwoty, co i tak jest potężnym zastrzykiem finansowym dla gminy - powiedział Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Na ostatniej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w tej sprawie, która wkrótce się uprawomocni. Daje możliwość umorzenia dłużnikom części długów, pod warunkiem, że spłacą 30 proc. należnej miastu kwoty. Zadłużenie można spłacić w całości lub w pięciu równych ratach. Jest na to kilka miesięcy - abolicja obowiązuje do końca 2015 r. Osoby, które chciałyby spłacić zadłużenie w ratach, muszą do 15 lipca złożyć odpowiedni wniosek w Bytomskich Mieszkaniach. Jeśli ktoś uzna, że będzie w stanie zdobyć odpowiednią kwotę i zapłaci ją w całości do końca grudnia, może złożyć wniosek później - do 15 grudnia.

Po złożeniu wniosku zarządca gminnych zasobów Bytomskie Mieszkania podpisze z dłużnikiem porozumienie. Od tego czasu musi on regularnie płacić bieżący czynsz. Jeśli nie będzie zalegał z opłatami - część długu zostanie mu umorzona, najpóźniej do 2017 roku. Jeśli jednak nadal nie będzie płacił czynszu, decyzja o umorzeniu zostanie cofnięta.

Zgodnie z prawem, od kwoty umorzonej trzeba zapłacić podatek w Urzędzie Skarbowym, na podstawie PIT wystawianego przez Bytomskie Mieszkania.

Możliwość umorzenia części długu nie dotyczy osób, które zajęły lokal bezprawnie, zajmują bądź opuściły lokal użytkowy i są przedsiębiorcami, a także osób, które niszczą lokal i są uciążliwe dla sąsiadów. Uchwała nie dotyczy także tych osób, które zadłużyły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy - od początku 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych