PARTNER PORTALU

Cena czy funkcjonalność? Co decyduje o wyborze mieszkania?

Wiele osób zapytanych o najważniejsze determinanty zakupu mieszkania, na pierwszym miejscu wskaże cenę i wielkość, a dopiero później pomyśli o lokalizacji i funkcjonalności. Jednak z roku na rok kupujący swoje M coraz chętniej dopłacają za niektóre udogodnienia na osiedlu.

Autor: HouseMarket.pl 17 listopada 2017 09:59

Badanie przeprowadzone przez Zakład Projektowania Obszarów Śródmiejskich i Katedrę Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Instytutu Projektowania Miast i Regionów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy współpracy z firmą deweloperską Megapolis oraz stworzony na ich podstawie raport Preferencje potencjalnych mieszkańców w zakresie oczekiwanego środowiska mieszkaniowego wykazał, że czynnik cenowy, na który osoby kupujące mieszkanie zwracają uwagę podczas poszukiwań, traci na znaczeniu, w momencie rozpoczęcia codziennego funkcjonowania w tej przestrzeni.

Jak wygląda obecny rynek mieszkaniowy?

Rok 2016 był rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań, co więcej kolejne kwartały mają być równie owocne dla deweloperów. Jak informują eksperci firmy Reas, liczba transakcji w miastach o największej skali rynku w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) osiągnęła łącznie poziom 62 tys. mieszkań przy wartości tych transakcji na kwotę ponad 24 mld zł. Jest to historyczny wynik spowodowany aktywnością młodych nabywców swoich pierwszych mieszkań, otrzymujących dopłatę w ramach programu MdM oraz inwestorów, którzy likwidowali nisko oprocentowane lokaty bankowe.

Od czego zależy cena mieszkania?

Z punktu widzenia rzeczoznawcy najważniejszymi cechami, od których zależy wartość, a co za tym idzie cena mieszkania, są charakter lokalny oraz rodzaj rynku nieruchomości, na jakim szukamy lokum, tzn. wtórny czy pierwotny. Pozostałe cechy rynkowe określa się na podstawie wymagań potencjalnych nabywców.

Lokalizacja
Atrakcyjne lokalizacyjnie mieszkanie to najczęściej nieruchomość położona blisko centrum lub z dobrym dojazdem, co bezpośrednio wpływa na cenę. Dodatkowo w tej kategorii bierze się pod uwagę czy dany budynek znajduje się przy ulicy czy na uboczu.

Kondygnacja i powierzchnia
Najbardziej pożądane są mieszkania usytuowane na I lub II piętrze, a najpopularniejsze są nieruchomości 2-pokojowe o metrażu od 40 do 50 mkw., które stanowią ok. 70 proc. obrotu transakcyjnego, dlatego ich cena jest wyższa.

Rozkład mieszkania
W tym kryterium bierze się pod uwagę czy mieszkanie posiada balkon, przechodnie pokoje, osobną łazienkę i ubikację, widną kuchnię, a także ilość pokoi.

Stan nieruchomości
Rzeczoznawca sprawdzając stan nieruchomości weźmie pod uwagę datę powstania budynku, a także materiał, z jakiego wykonano blok, rodzaj obiektu, jego stan techniczny, a nawet możliwość korzystania z windy.

Stan prawny nieruchomości
Zanim podejmie się decyzję o zakupie mieszkania, warto dowiedzieć się czy posiada ono obciążenia w postaci: hipoteki, użytkowania, służebności lub roszczeń osób trzecich.

Jednak przed wyborem nieruchomości należy obejrzeć przynajmniej kilka mieszkań i porównać je pod względem wszystkich interesujący nas kryteriów. Mimo, że cena podczas poszukiwań jest najważniejszą determinantą, to jak pokazały wcześniej wspomniane badania, po upływie czasu bardzo często okazuje się, że posiadanie swoich czterech kątów w pobliżu ruchliwej ulicy czy fabryki nie było dobrym pomysłem. Dlatego też większość badanych osób chciałaby mieszkać w otoczeniu zieleni, w miejscu wolnym od ruchu samochodowego i hałasu, z dobrą dostępnością do parków, placów zabaw, usług i transportu zbiorowego. Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby posiadane cztery kąty były odpowiednim miejscem nie tylko do mieszkania, ale także do życia?

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych