PARTNER PORTALU

Cena czy lokalizacja?

Poznaniacy zapytani o czynniki decydujące o zakupie mieszkania w stolicy Wielkopolski, zgodnie postawili na pierwszym miejscu lokalizację. Czy jest ona najistotniejsza? A może zmieniły się zarobki w Wielkopolsce i klienta stać na więcej? Na co jeszcze zwraca uwagę kupujący?

Autor: HouseMarket.pl 29 marca 2016 09:44

Lokalizacja jest najważniejsza - odpowiadają zapytani w ankiecie poznaniacy. W dużym mieście, gdzie natężenie ruchu jest spore, czynnik ten zdecydowanie wydaje się istotny. Oczywiście mieszkania w samym centrum są dużo droższe. Poszukujący nie zawsze wybiera te, stricte położone w ścisłym sercu miasta, lecz bierze pod uwagę jeszcze inne aspekty. Ważna jest tutaj infrastruktura edukacyjna, zaplecze usługowo-handlowe czy bliskość parków i zielonych skwerów. To wszystko dopiero decyduje o tym czy jest to dogodne miejsce do życia.

Drugim ważnym czynnikiem jest odległość od przystanku tramwajowego czy autobusowego, a także dróg miejskich. – Zauważyliśmy, że klienci często z zegarkiem w ręku sprawdzają ile czasu zajmie dotarcie od przystanku tramwajowego do inwestycji. W przypadku Osiedla Atrium jest do zaledwie pół minuty, zdarza się, że to decyduje o zakupie – mówi Marek Smogór, Prezes Atrium Grunwald.

Dopiero na trzecim miejscu ankietowani wybierają bezpieczeństwo dzielnicy, w której znajduje się mieszkanie. Przeważnie na ten aspekt zwracają uwagę rodziny z dziećmi, a także osoby starsze, które poszukują spokojnego miejsca na jesień swojego życia.

Do niedawna to cena była najważniejsza dla poznaniaków. Teraz klienci podają ją dopiero na czwartym miejscu. Niewątpliwie może mieć na to wpływ niskie bezrobocie w Wielkopolsce, które według danych GUS-u zmalało w ostatnim kwartale 2015 roku zmalało.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych