Ceny gruntów w Krakowie: najdrożej jest w Śródmieściu, Podgórzu i Krowodrzy



housemarket.pl - 22 sierpnia 2019 07:52


Ceny gruntów pod zabudowę w Krakowie należą do najdroższych w kraju. Mieszkania sprzedają się niemal na pniu, wiec popyt na dobrze ulokowaną, atrakcyjną działkę jest duży. Ile kosztują działki w Krakowie i które lokalizacje są popularne?

Stolica Małopolski należy do najdroższych miast w Polsce pod kątem cen gruntów pod zabudowę.  nieruchomości. Ustępuje tylko Warszawie, choć dogania ją również Gdańsk. Ile zatem kosztują działki w Krakowie?

Z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluatnion wynika, że w 2018 roku średnia cena 1 mkw gruntu pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną w przeliczeniu na PUM na krakowskim rynku wyniosła 1 650 zł za mkw PUM. Jak można się spodziewać cena działek ściśle łączy się z lokalizacją. Najwięcej trzeba zapłacić za parcele w Śródmieściu, jak  podaje raport średnia cena za mkw działki w przeliczeniu na PUM wynosi tu 2 300 zł. 

Również na Podgórzu i Krowodrzy nie jest najtaniej - tańsze grunty pod zabudowę można było nabyć w Podgórzu za cenę 1 550 zł za mkw PUM, a w Krowodrzy średnia cena za mkw w przeliczeniu na PUM wynosi 1 350 zł.

Najtańsze ceny gruntów notowane są w dzielnicy Nowa Huta, gdzie - jak czytamy - w raporcie średnia cena gruntów kształtowała się na poziomie ok. 1 tys zł za mkw PUM. A jednak jak podaje raport najdroższa transakcja gruntem inwestycyjnym przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną w Krakowie  2018 roku miała miejsce właśnie na obszarze Nowej Huty, gdzie zakupiono grunt za kwotę blisko 36,5 mln zł.

Na cenę działek pod zabudowę w Krakowie wpływają: popyt, możliwości zagospodarowania terenów oraz stopień rozwoju okolicznej infrastruktury. Deweloperzy poszukują tu gruntów pod inwestycje w dobrze skomunikowanych miejscach, posiadających dostęp do więcej niż jednego środka komunikacji miejskiej, a także na obszarach, gdzie planowane są nowe projekty infrastrukturalne, jak np. linia tramwajowa na Azory. Raport podaje, że obecnie ponad 63 procent powierzchni Krakowa posiada plan zagospodarowania przestrzennego, co stanowi duże ułatwienie już na etapie starań o pozwolenie na budowę.

Najwięcej inwestycji deweloperskich w Krakowie powstaje w Podgórzu. Jak podaje raport, aktualnie buduje się tu ponad 40 projektów, a jednym  z najprężniej rozwijających się obszarów jest osiedle Kliny-Zacisze. Wysoka aktywność deweloperów widoczna jest również w dzielnicy Krowodrza, gdzie realizowane są obecnie 34 projekty.