PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań będą rosły

Hossa na rynku mieszkaniowym nadal trwa i trend ten w kolejnym roku nie ulegnie zmianie. Mimo to, rok 2018 może okazać się przełomowy, jeśli chodzi o poziom cen mieszkań, które będą wzrastać.


Autor: housemarket.pl 26 lutego 2018 08:59

Jak się spodziewano 2017 r. był dla polskiego rynku mieszkaniowego bardzo dobry. Z raportu firmy Reas wynika, że w 2017 r. sprzedaż nowych mieszkań w 6 głównych miastach kraju wyniosła 72,7 tys. Zdaniem Moniki Śliwy, dyrektora marketingu w firmie Victoria Dom, obserwowana od kilku lat dobra passa może ulec zmianie. Widać już bowiem powoli, że firmy budujące mieszkania nie nadążają z kolejnymi projektami. 

W tym roku odnotowano też kilkunastoprocentowy wzrost cen generalnego wykonawstwa. Powiązane jest to przede wszystkim z deficytem pracowników oraz rosnącymi cenami na rynku materiałów budowlanych. Dodatkowo topnieje podaż gruntów, w związku z czym deweloperzy są gotowi zapłacić za nie dużo więcej niż np. 2 lata temu. Istnieje więc duże ryzyko zachwiania równowagi i popytu, co może pociągnąć za sobą wzrost cen mieszkań. 

- Jeśli deweloperzy nie będą wprowadzać nowych mieszkań w większym tempie, może się okazać, że popyt przewyższy podaż. Jest to czynnik, który może wpłynąć na wzrost cen mieszkań. W wielu miastach brakuje już ziemi na której można budować nowe budynki, dodatkowo ceny ziemi bardzo podrożały - powiedziała Monika Śliwa, dyrektor marketingu w firmie Victoria Dom.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych