PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań od trzech miesięcy stabilne

Trzeci miesiąc z rzędu średnie ceny mieszkań w największych miastach praktycznie nie zmieniły się. W poszczególnych ośrodkach dochodzi do lekkich wahań, ale nie przekraczają one kilku procent.

Autor: Housemarket.pl 22 października 2015 08:21

Indeks Cen Transakcyjnych Home Broker i Open Finance wzrósł w ostatnim miesiącu o 0,02 proc. do poziomu 822,18 pkt, co oznacza wzrost o 0,55 przez ostatni rok. Od czerwca 2013 r. indeks porusza się w przedziale 800-820 pkt, sytuacja na rynku mieszkaniowym jest w skali kraju stabilna. W ostatnich czterech miesiącach wskaźnik nie zmienił się bardziej niż o ułamki procent, co można wiązać z okresem wakacyjnym. Do małego ożywienia może dojść pod koniec roku.

Choć sam indeks od wielu kwartałów charakteryzuje się stabilnością, to w poszczególnych miastach dochodzi do zmian cen, choć warto zauważyć, że w tych największych ośrodkach są one niewielkie. Przez ostatni rok ceny najbardziej wzrosły w Białymstoku (o 4,8 proc.) i Lublinie (o 4,4 proc.), a spadły w Bydgoszczy (o 6,2 proc.). Zanotowana w tym ostatnim mieście obniżka sprawia, że drugi miesiąc z rzędu mediana ceny jest tam niższa niż 4 tys. zł za mkw., co poprzednio zdarzyło się na przełomie wiosny i lata 2014 r.

Z szóstki największych miast Polski jedynie w Gdańsku zmiana przekroczyła 2 proc. (wzrost cen o 2,5 proc.). W Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu w ciągu roku ceny nie zmieniły się więcej niż o 1 proc. W największych aglomeracjach jest najwięcej transakcji, więc statystyka cen jest najbardziej obiektywna. W niedużym mieście wystarczy duża inwestycja deweloperska by zachwiać średnią ceną w całym mieście (nawet jeśli używa się mediany tak jak w przypadku Indeksu Cen Transakcyjnych).

Zróżnicowane rynki dużych miast

Największym rynkiem mieszkaniowym jest Warszawa. Stolica jest biznesowym, akademickim i kulturalnym centrum kraju, także mieszkaniami handluje się tutaj najwięcej. Według danych firmy REAS na koniec trzeciego kwartału 2015 r. w ofercie deweloperów było ok. 20 tys. mieszkań. Do tego dochodzi bardzo duży rynek wtórny. Stołeczny rynek jest jednak bardzo zróżnicowany, można na rynku wtórnym znaleźć mieszkanie za 3,5 tys. zł za mkw., ale do kupienia są i apartamenty w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Zresztą, w innych miastach jest podobnie. Na przykład w Trójmieście bliskość morza winduje ceny do warszawskich poziomów (w Sopocie zakup na rynku pierwotnym w cenie poniżej 10 tys. zł za mkw. jest w ogóle bardzo trudny), ale oddalając się od najbardziej prestiżowych lokalizacji można znaleźć mieszkania dużo tańsze, a średnia cena dla Gdańska i Gdyni to około 5 tys. zł za mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych