PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań w Krakowie lekko w górę

W Krakowie przeciętna cena mieszkań przekroczyła 6 tys. zł za metr kwadratowy. Kupującym sprzyja korzystna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych.

Autor: HouseMarket.pl 23 września 2015 18:20

Na krakowskim rynku nieruchomości poziom średnich cen transakcyjnych przekroczył 6 tys. zł za mkw. - wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera. Wzrost ten nie jest jednak wyraźnie zauważalny, ponieważ przez większą część roku wydatki związane z nabyciem lokalu kształtowały się w granicach 5,8 – 5,9 tys. zł za mkw.

– Warto zwrócić uwagę na dużą rozpiętość cen w transakcjach. W ostatnich miesiącach najniższa cena za mkw. wyniosła 3 800 zł, zdarzyły się też kwoty nieznacznie przekraczające 4 000 zł za mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. Zaledwie pojedyncze transakcje kupna mogłyby zmieścić się w limitach cenowych MdM i tym samym uprawniać do skorzystania z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. W przypadku najwyżej wycenianych nieruchomości cena znacznie przekraczała 10 tys. zł. za m kw.

Od nowego roku banki będą wymagały więcej

Kredyty hipoteczne są obecnie tanie i łatwo dostępne dzięki bardzo niskim stopom procentowym w naszym kraju. W przyszłym roku może być o nie nieco trudniej.

– Co prawda, oprocentowanie kredytów zapewne pozostanie niskie, jednak wzrośnie wymagany wkład własny z obecnych 10 proc. do 15 proc. – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.– Oznacza to, że aby kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw. za przeciętną cenę w Krakowie trzeba będzie posiadać już nie 36 546 zł, a 54 819 zł. Przepisy co prawda nadal będą pozwalały udzielać kredytów z wkładem wynoszącym 10 proc., ale pod warunkiem odpowiedniego ubezpieczenia brakującej części. Należy jednak zauważyć, że niektóre banki już zapowiadają, iż nie zamierzają wykorzystywać tego rozwiązania i będą wymagać 15 proc. wkładu. Natomiast w instytucjach, w których będzie to możliwe, kredyty tego typu mogą być droższe.

Dzięki dopłatom rządowym osoby spełniające warunki programu Mieszkanie dla młodych nadal nie będą musiały posiadać wkładu w takiej wysokości. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania w Krakowie, które nie posiadają dzieci mogą liczyć na dopłatę wynoszącą maksymalnie 23 240 zł. Ci, którzy mają jedno dziecko dostaną do 34 860 zł, a posiadacze dwójki dzieci nie więcej niż 46 480 zł. Najwięcej mogą zyskać uczestnicy programu, którzy mają troje lub więcej dzieci. Oni mogą otrzymać nawet 90 636 zł.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych