PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań w Krakowie powyżej limitów MdM

Jedynie 2 proc. ofert w Krakowie będzie mogło być objęte dopłatami w ramach programu MdM. Zasięg wsparcia w stolicy Małopolski będzie więc nawet mniejszy niż w Warszawie - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Autor: HouseMarket.pl 22 lipca 2015 09:43

Eksperci Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że od początku roku ceny mieszkań utrzymują się na wyrównanym poziomie około 6,5 tys. zł za metr kwadratowy. Ponad 1/3 podaży to nieruchomości w cenie poniżej 6 tysięcy złotych za mkw. Kolejne 27 proc. ofert natomiast mieści się w przedziale pomiędzy 6-7 tys. zł za mkw. –  Tak duża liczba lokali z wyższej półki cenowej sprawia, że objęcie rządowym wsparciem rynku wtórnego nie będzie miało dużego wpływu na sytuację w Krakowie – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Prognozowany limit dla stolicy Małopolski wynosi 4 183 zł. Oznacza to, że zaledwie 2 proc. aktualnie wystawionych ofert mogłoby być objętych dopłatami.

Osoby, które planują kupić mieszkanie w Krakowie nie powinny mieć problemu z uzyskaniem kredytu. Dzięki temu, że stopy procentowe pozostają na bardzo niskim poziomie kredyty są dość tanie i stosunkowo łatwo dostępne. Problemem może być jedynie wymagany wkład własny, który musi wynosić przynajmniej 10 proc. wartości kupowanej nieruchomości. Oznacza to, że aby kupić w Krakowie mieszkanie o powierzchni 60 mkw. po średniej cenie trzeba posiadać aż 35 706 zł oszczędności. Rata kredytu na takie mieszkanie wyniesie natomiast ok. 1 650 zł przy założeniu okresu spłaty wynoszącego 25 lat.

– Warto dodać, że wkładu własnego nie muszą posiadać osoby, które skorzystają z programu Mieszkanie dla młodych. Obecnie obejmuje on co prawda tylko nowo wybudowane mieszkania – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. – Jednak już niedługo dopłatę będzie można uzyskać także na lokale z rynku wtórnego. Oczywiście pod warunkiem, że cena mieszkania nie przekroczy limitu, który w Krakowie wynosi 5 113 zł dla nowych mieszkań i 4 183 zł  dla tych z drugiej ręki. Ponadto dla osób posiadających co najmniej dwoje dzieci wzrosną też kwoty dopłat. Gdy mieszkanie w stolicy Małopolski kupi osoba z dwójką dzieci, dopłata będzie mogła wynieść maksymalnie 46 480 zł, a gdy dzieci będzie więcej to nawet 90 636 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych