PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań w Łodzi idą w górę

W Łodzi rosną ceny sprzedawanych mieszkań - obecnie metr kwadratowy kosztuje 3 692 zł. Wzrosły również ceny najmu.

Autor: HouseMarket.pl 24 czerwca 2015 08:22

Łódź jest jednym z polskich ośrodków akademickich. W związku z tym pod koniec lipca i w sierpniu na rynku pojawia się duża grupa najemców. Studenci nie mają powodów do zadowolenia, bowiem w bieżącym roku muszą liczyć się z poniesieniem większych opłat.

– Osoby zainteresowane wynajmem kawalerki w Łodzi powinny dysponować kwotą rzędu średnio 960 zł miesięcznie. Jeszcze rok temu wystarczyło posiadać 840 zł, by opłacić takie zakwaterowanie  – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Natomiast wynajem dwupokojowego lokalu wiąże się z opłatą 1 330 zł każdego miesiąca, co oznacza podwyżkę o 100 zł w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Za 1 620 zł wynająć można natomiast mieszkanie trzypokojowe.

Z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że małymi krokami, ale jednak rosną średnie ceny mieszkań kupowanych w Łodzi. – Za mkw. płacimy ostatnio 3 692 zł. W ubiegłym miesiącu cena ta była o 63 zł niższa i wynosiła 3 629 zł. Z podobnymi stawkami mieliśmy do czynienia już trzy kwartały temu – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Jednak aktualnie można zaobserwować pewne różnice na rynku nieruchomości. Obecnie osoby zainteresowane nabyciem lokalu są bardziej skłonne kupić mieszkanie o wyższym standardzie niż nieruchomości na osiedlu z wielkiej płyty – dodaje ekspert. Dobrą informacją dla nabywców może być włączenie lokali z rynku wtórnego do programu Mieszkanie dla Młodych. W Łodzi może to znacząco wpłynąć na zainteresowanie zakupami, bo według szacunków ekspertów prawie połowa mieszkań spełnia wymogi programu.

Osoby, które planują zakup mieszkania w Łodzi zamierzają w tym celu wykorzystać kredyt hipoteczny, nie powinny mieć zbyt wielu powodów do narzekań. Oprocentowanie takich zobowiązań utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W przypadku tych z minimalnym (10 proc.) wkładem własnym wynosi ono średnio 3,66 proc. W rezultacie dla osób kupujących mieszkanie o powierzchni 60 mkw., w średniej cenie w Łodzi, miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przy 10 proc. wkładzie własnym wynosi jedynie 1 015 zł. – Tak korzystne warunki prawdopodobnie nie będą utrzymywać się długo. W najbliższym czasie oprocentowanie może wzrosnąć pod wpływem zmian stawki WIBOR, która jeszcze na początku maja wynosiła 1,65 proc., a obecnie wzrosła już do poziomu 1,71 proc. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Kredyty są również dość łatwo dostępne. Rodzina z jednym dzieckiem, uzyskująca dochód wynoszący 5 tys. zł netto może przeciętnie liczyć na wsparcie w wysokości 462 tys. zł. Z drugiej jednak strony wymóg posiadania 10 proc. wkładu własnego nadal utrudnia wielu rodzinom uzyskanie bankowego finansowania. Aby kupić w Łodzi mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, po średniej cenie, trzeba posiadać aż 22 152 zł oszczędności. Wyjątek stanowią młodzi, którzy mogą liczyć na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Cena kupowanego przez nich mieszkania w Łodzi nie może być jednak wyższa niż 4 516 zł za mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych