PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań w Łodzi ustabilizowały się

Po podwyżkach, które obserwowaliśmy w ubiegłych miesiącach, we wrześniu ceny ustabilizowały się na poziomie 3 500 za mkw.

Autor: HouseMarket.pl 30 listopada 2015 12:37

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, po wzrostach średnich cen w poprzednich miesiącach, w październiku trend ten został zatrzymany. Ceny ustabilizowały się na poziomie 3 500 zł za metr kwadratowy, a nabywcy nadal preferują propozycje z niższych półek cenowych. – Zwykle transakcje mieszczą się w kwocie 200 tys. zł  – zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Za taką cenę można stać się właścicielem trzypokojowego lokalu na jednym z łódzkich blokowisk. Mniejszym zainteresowaniem z racji ceny cieszą się mieszkania wybudowane w ostatnich latach. W porównaniu do innych dużych miast podaż takich nieruchomości nie jest duża.

Osoby, które jeszcze w tym roku planują kupić mieszkanie w Łodzi nie powinny mieć problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Wciąż są one dość łatwo dostępne dzięki rekordowo niskim stopom procentowym. Niestety w przyszłym roku może się to zmienić. Największym problemem wcale nie będzie podwyższenie wymaganego wkładu własnego z 10 proc. do 15 proc. Wciąż będzie można bowiem uzyskać kredyt na 90 proc. wartości nieruchomości, ale pod warunkiem, że brakujący wkład własny zostanie odpowiednio ubezpieczony.

Prawdziwym zagrożeniem jest natomiast to, że banki mogą być zmuszone ograniczyć akcję kredytową. Wpłynąć na to może kilka różnych czynników. Po pierwsze od przyszłego roku podniesione zostaną wymogi kapitałowe. W uproszczeniu oznacza to, że banki będą musiały mieć więcej pieniędzy, żeby móc udzielać tyle samo kredytów, co obecnie.

Natomiast mając taką samą pulę środków jak dziś będą zmuszone udzielać ich mniej.  Poza tym mogą zostać obciążone podatkiem bankowych i kosztami przewalutowania kredytów we frankach. Do tego dochodzi ryzyko podwyższenia składek na BFG ze względu na upadłość SK Banku. W rezultacie o kredyt może być znacznie trudniej niż dziś.

Na koniec warto dodać, że aby obecnie kupić mieszkanie o powierzchni 60 mkw., po przeciętnej cenie w Łodzi, trzeba posiadać 21 372 zł wkładu własnego. Rata kredytu na 90 proc. wartości takiej nieruchomości i na okres 25 lat wyniesie 985 zł. Aby uzyskać dopłatę w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Łodzi musi być niższa niż 4 330 zł, a mieszkania z rynku wtórnego nie może przekraczać 3 543 zł. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych