PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań w Polsce rosną szybciej niż na świecie

W ponad połowie z 47 przebadanych krajów ceny nieruchomości rosły w drugim kwartale roku. W Polsce ten trend okazał się bardziej dynamiczny niż w wielu innych państwach.

Autor: HouseMarket.pl 28 września 2016 11:21

W ponad połowie z 47 przebadanych krajów ceny nieruchomości rosły w drugim kwartale roku – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Wzrosty nie są jednak imponujące. W ciągu kwartału średnia zmiana wycen wynosi mniej niż promil – o ile uwzględnimy inflację. W skali roku wzrosty były bardziej zauważalne. W drugim kwartale br. za nieruchomości na świecie trzeba było płacić ponad 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Rodzimy rynek dynamiczny

Na tym tle nawet rodzimy rynek nieruchomości wydaje się znacznie bardziej dynamiczny. Bazując na wstępnych danych zebranych przez NBP można oszacować, że w ciągu roku ceny mieszkań w siedmiu największych Polskich miastach wzrosły o 2,9 proc. (dane za drugi kwartał), a w ciągu trzech miesięcy o 3,2 proc. Gdyby ponadto uwzględnić w tych szacunkach inflację (a raczej deflację), to okazałoby się, że wzrosty na rodzimym rynku mieszkaniowym wynosiły odpowiednio 3,8 proc. (r/r) i 2,7 proc. (kw./kw.).

Najciekawsze są jednak informacje o skrajnych zmianach odnotowanych przez wspomniany portal monitorujący sytuację na światowych rynkach nieruchomości. Najmocniejsze wzrosty cen nieruchomości zanotowano ostatnio w Szanghaju. W ciągu roku nieruchomości w tym zakątku świata zdrożały o ponad 20 proc. Połowę tego wzrostu zanotowały Nowa Zelandia i Rumunia.

Skąd wzięły się aż tak gwałtowne wzrosty cen? W pierwszym przypadku chodzi o regulacje. Tani kredyt, niższy wymagany wkład własny oraz program zakupu przez państwo niesprzedanych lokali nie pozostały bez wpływu na ceny.

W Rumunii natomiast wiele mówi się o dobrej kondycji gospodarki oraz tanich kredytach. Gdyby tego było mało dopiero w 2015 roku tamtejszy rynek wyszedł ponad kreskę po trwających wiele lat przecenach zapoczątkowanych w czasie kryzysu sprzed niemal dekady. To tłumaczy dynamikę zmian.

Na drugim biegunie uplasowały się: Rosja, Egipt, Hongkong, Mongolia i Czarnogóra. W nich to roczną przecenę oszacowano na poziomie przekraczającym 10 proc. Co nie powinno dziwić, najmocniej straciły nieruchomości w Rosji. Jest to kraj, na który w związku z agresją na Ukrainę nałożono sankcje gospodarcze. To w połączeniu z niskimi cenami surowców energetycznych negatywnie wpływa na gospodarkę kraju i rykoszetem uderza w rynek nieruchomości

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych