PARTNER PORTALU

Ceny mieszkań w stolicy pozostają stabilne

Stołeczny rynek nieruchomości należy do najstabilniejszych pod względem ceny. Pod koniec 2015 r. koszt metra kwadratowego był niemal taki sam jak przed 12 miesiącami. Do najpopularniejszych dzielnic należą niezmiennie Mokotów, Bemowo oraz Białołęka.

Autor: HouseMarket.pl 02 lutego 2016 11:44

Początek roku przyniósł niekorzystne zmiany dla kredytobiorców. Znacząco obniżyła się przeciętna zdolność kredytowa, a część banków zdecydowała się na podniesienie marż.

Stabilne ceny w Warszawie

W poszukiwaniu stabilnych cenowo rynków mieszkaniowych warto zwrócić uwagę na Warszawę. – W porównaniu do 2014 r. ceny nabywanych lokali z rynku wtórnego praktycznie nie uległy zmianom. Wprawdzie zdarzały się miesiące, kiedy przeciętny koszt metra kwadratowego dochodził do 7500 zł, ale pod koniec roku ustabilizował się na poziomie sprzed 12 miesięcy – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Najwięcej transakcji miało miejsce na Mokotowie, już tradycyjnie przodującym w rankingach, a także Bemowie, przyciągającym zwłaszcza nowym budownictwem w rozsądnych jak na stolicę cenach oraz Białołęce, Woli, Ursynowie i Bielanach – wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera.

Nie jest zaskoczeniem, że to w Śródmieściu, dzięki obecności rynku apartamentowego, odnotowuje się najwyższe ceny w transakcjach. Przeciętna wartość metra kwadratowego wynosi 9500 zł.

Mniejsza dostępność kredytów

Ze względu na podwyżki marż kredyty hipoteczne stały się droższe i trudniej dostępne. Kupując w Warszawie mieszkanie o powszechni 60 mkw. za średnią cenę i posiadając 10 proc. wkładu własnego rata wyniesie obecnie 2105 zł.

To o 41 zł więcej niż w październiku 2015 r., czyli jeszcze przed podwyżkami. Jednak dzięki temu, że stopy procentowe w Polsce pozostają rekordowo niskie, to nawet mimo wspomnianych podwyżek, kredyty nadal można uznać za dość tanie. Średnie oprocentowanie z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi bowiem 4,03 proc. W 2010 r., kiedy obowiązywał podobny poziom marż, było to natomiast ponad 6 proc.

Podwyżki marż oraz zalecenia KNF spowodowały, że w ostatnim czasie znacząco spadła zdolność kredytowa. W przypadku trzyosobowej rodziny z dochodem 5 tys. zł netto średnia dostępna kwota kredytu wynosi obecnie 382 tys. zł. Jeszcze we wrześniu banki oferowały około 460 tys. zł.

– Trzeba jednak dodać, że wciąż w dwóch instytucjach taka rodzina może liczyć na ponad 500 tys. zł. Kredyty są nieco mniej dostępne także ze względu na wejście w życie kolejnych zapisów rekomendacji S. Niestety spowodowała ona, że dwukrotnie wzrosła liczba banków, które wymagają wkładu własnego wynoszącego 15 proc. lub 20 proc. wartości nieruchomości. Na szczęście kredyty z wkładem 10 proc. nadal są dostępne w dziewięciu bankach – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych