PARTNER PORTALU

Ceny najmu we Wrocławiu poszły w górę

Średnio o 100 zł wzrosła cena wynajmu jednopokojowego mieszkania we Wrocławiu. Obecnie wynajęcie kawalerki w stolicy Dolnego Śląska kosztuje ok. 1,3 tys. zł miesięcznie.

Autor: HouseMarket.pl 25 czerwca 2015 11:15

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, najemcy wrocławskich mieszkań muszą przygotować się na wyższe niż przed rokiem ceny. – W przypadku kawalerek podwyżka w stosunku do zeszłego roku wyniosła 100 zł. Obecnie średni koszt wynajęcia takiego mieszkania to 1,3 tys. zł – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Za dwu- i trzy-pokojowe lokale trzeba zapłacić kolejno 1 650 i 2 190 zł miesięcznie. Im wcześniej zainteresowani rozpoczną poszukiwania, tym większy będą mieli wybór. Ci, którzy pomyślą o tym już w lipcu, mogą liczyć na szeroki wybór zarówno pod względem cen, jak i lokalizacji.

Ceny na wrocławskim rynku nieruchomości wtórnych kształtują się na podobnym poziomie, jak przed miesiącem. Średni koszt metra kwadratowego wynosi obecnie 5 157 zł. – Warto zwrócić uwagę na fakt, że we Wrocławiu nadal istnieje duża rozbieżność pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Jest to związane z dużym zainteresowaniem popularnymi, tańszymi lokalami, w stosunku do nieruchomości z wyższej półki cenowej. Ponieważ jednak obecnie tylko niewielka część ofert spełnia warunki narzucone przez ustawodawcę w ramach programu MdM, po objęciu dopłatami rynku wtórnego, można spodziewać się, że część sprzedających obniży ceny wywoławcze w celu zwiększenia zainteresowania swoimi mieszkaniami.

Osoby, które planują zakup mieszkania we Wrocławiu i zamierzają w tym celu wykorzystać kredyt hipoteczny, nie powinny mieć zbyt wielu powodów do narzekań. Oprocentowanie takich zobowiązań utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W przypadku tych z minimalnym (10 proc.) wkładem własnym wynosi ono średnio 3,66 proc. W rezultacie dla osób kupujących mieszkanie o powierzchni 60 mkw., w średniej cenie we Wrocławiu, miesięczna rata kredytu mieszkaniowego przy 10 proc. wkładzie własnym wynosi jedynie 1 418 zł. – Tak korzystne warunki prawdopodobnie nie będą utrzymywać się długo. W najbliższym czasie oprocentowanie może wzrosnąć pod wpływem zmian stawki WIBOR, która jeszcze na początku maja wynosiła 1,65 proc., a obecnie wzrosła już do poziomu 1,71 proc. – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

Kredyty są również dość łatwo dostępne. Rodzina z jednym dzieckiem, uzyskująca dochód wynoszący 5 tys. zł netto może przeciętnie liczyć na wsparcie w wysokości 462 tys. zł. Z drugiej jednak strony wymóg posiadania 10 proc. wkładu własnego nadal utrudnia wielu rodzinom uzyskanie bankowego finansowania. Aby kupić we Wrocławiu mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych, po średniej cenie, trzeba posiadać aż 30 942 zł oszczędności. Wyjątek stanowią młodzi, którzy mogą liczyć na dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Cena kupowanego przez nich mieszkania w stolicy Dolnego Śląska nie może być jednak wyższa niż 5 181 zł za mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych