PARTNER PORTALU

Ceny ofertowe mieszkań stabilne

Kwiecień to kolejny miesiąc stabilizacji, zarówno cen transakcyjnych jak i ofertowych - zaledwie w dwóch zanotowano drobne zmiany transakcyjne nieprzekraczające 1 proc.

Autor: housemarket.pl 14 maja 2015 13:15

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, kwiecień okazał się miesiącem stabilizacji. Spadki zanotowano w sześciu spośród analizowanych miast, w dziewięciu natomiast koszty nabycia nieruchomości nieznaczne wzrosły. –Największa zmiana dotyczy Sopotu, gdzie średni koszt zakupu metra kwadratowego zmniejszył się o 120 zł., czyli o 1,3 proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca. Co ciekawe, spadek odnotowano w okresie zwyczajowych podwyżek nieruchomości w nadmorskich kurortach – zaznacza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Wbrew oczekiwaniom, niedawne obniżki stóp procentowych i rekordowo tanie kredyty nie wywołały dużego zwiększenia popytu na mieszkania. Eksperci przewidują jednak ożywienie w drugiej połowie roku, spowodowane zaostrzeniem wymogów w systemie kredytowym. – Biorąc pod uwagę sezonowość rynku nieruchomości oraz planowany wzrost obowiązkowego wkładu własnego do 15 proc. w 2016 r., możemy spodziewać się ożywienia na rynku w końcówce III i IV kwartale 2015 roku – dodaje Marta Kosińska.

Stabilne pozostają również ceny transakcyjne. Dla kupujących to dobra wiadomość, bowiem kwoty sprzedaży mieszkań zwykle tylko nieznacznie odbiegają od wiosennych notowań z zeszłego roku.  – Na większości rynków lokalnych zmiany nie przekraczają 1 proc. w porównaniu do poprzedniego notowania. Wyjątkiem są zaledwie dwa spośród analizowanych miast: Gdynia ze wzrostem 2,3 proc. i Poznań z obniżką na poziomie 1,2 proc. –  zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Po trzech latach regularnych wzrostów marż, sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zaczęła się stabilizować. –Średnia dla kredytów z niskim (10 proc.) wkładem własnym oraz tych udzielanych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych w ostatnich miesiącach utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 2 proc. Co więcej, wiele wskazuje na to, ze w kolejnych miesiącach pozostaną one na poziomie zbliżonym do obecnego – ocenia Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors.

W dłuższej perspektywie możemy spodziewać się podwyżek stóp procentowych, co z kolei spowoduje podniesienie miesięcznych rat, ale jednocześnie da szansę na obniżki marż. – Wydaje się więc dość prawdopodobne, że za kilka lat wielu osobom, które obecnie zaciągają kredyty będzie się opłacało je refinansować. Ta tendencja pojawi się jednak dopiero za 3-5 lat, gdyż po takim okresie banki przestają naliczać prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu – podsumowuje Sadowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

House Market: dołącz do nas na Google+

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych